Eskişehir Mihalıççık Gezilecek Yerler

Yunus Emre ile özdeşleşen Eskişehir’in Mihalıççık ilçesi, gezilecek yerleri ile de ön plana çıkan bir yerdir. 1915 yılına kadar Ankara’nın bir ilçesi olan Mihalıççık, daha sonraları Eskişehir’e bağlanmıştır.

Kurtuluş Savaşı’nda çok kısa bir süre Yunan işgaline uğrayan bölge, Özellikle cumhuriyetin ilk yıllarında, öğretmenler Mihalıççık köylerinden Türkiye’nin dörtbir yanına dağılmış, eğitimin gelişmesinde büyük katkıları olmuştur.

Kasaba halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan kazanmaktadır. İlçe toprakları genellikle dağlık ve ormanlıktır. Arazi yapısı ve ulaşım yollarına uzak olması gelişimine engel olmuş göç vermiştir. İlçenin kuzeyinden akan Sakarya Nehri üzerinde Sarıyar ve Gökçekaya barajları ve elektrik santrallari bulunmaktadır. Ayrıca yine bu nehir üzerinde keşfedilecek çok sayıda doğa güzelliği bulunmaktadır.

Yunus Emre Türbesi

Türk Tasavvuf Edebiyatının en büyük üstatlarından Yunus Emre gerek şiirleri, gerekse ozanlığı ile unutulmayan anıları ardında bırakarak bu diyardan gözmüş büyük evliyalardan biridir.

Yunus Emre’nin mezarının nerede olduğu, her ne kadar çelişkili bilgiler ile farklı şehirlerde anılsa da Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan Sarıköylü de bulunan türbe de mezarı olduğuna inanılmaktadır. Bir rivayete göre Yunus Emre Taptuk Emre Dergahı içerisinde 1280 ve 1330 yılları arasında çile dönemini doldurmuş ve sonra gurbete gitmiştir. Vefatının ardından uzun dönem yaşadığı Sarıköylü’ye naaşı getirilerek defnedilmitir. Diğer bir rivayete göre ise burada vefat etmiş ve defnedilmiştir. Detaylı bilgi için Mihalıççık Yunus Emre Türbesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mihaliccik Yunus Emre Turbesi

Gürleyik Şelalesi ve Kamp Alanı

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Gürleyik Köyü’nde bulunan Gürleyik Şelalesi, bölgenin en önemli turizm merkezlerindendir.

Gürleyik Şelalesi, özellikle yaz aylarında serinlemek isteyenlerin ilk adresi olmakla beraber doğa yürüyüşü, kamp ve piknik gibi aktiviteler için de uygun bir yerdir. Detaylı bilgi için Mihalıççık Gürleyik Şelalesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mihaliccik Gurleyik Selalesi

Gürleyik Subaşı Şelalesi

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki Gürleyik Köyü’nde yer alan Subaşı Şelalesi, çok az kişi tarafından bilinen bir doğa harikasıdır.

Mihalıççık ilçesindeki Gürleyik Şelalesi ve burada bulunan piknik alanı, hem Eskişehir’den hem de Ankara’dan pek çok ziyaretçiyi ağırlayan turistik bir bölgedir. Subaşı Şelalesi ise bu turistik yerin yaklaşık 3 kilometre kadar yukarısında bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Gürleyik Subaşı Şelalesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mihaliccik Gurleyik Subasi Selalesi

Çalçı Köyü Camii

Mihalıççık’ın 13 kilometre kadar kuzeyinde yer alan Çalçı Köyü’nde görülecek yerlerden biri, Çalcı Köyü Camii’dir. Osmanlı döneminden kalma bu caminin adının Babüsaade Ağası “Mehmet Ağa Camii” olduğu belirtilir. Cami kare planlı, tek mekânlı, kubbeli ve kubbe kasnağı çokgenlidir. Önünde üç kemerli, üç kubbeli son cemaat yeri bulunur.

Minaresi tek olup çok kenarlıdır. Plan tipi ve diğer mimari özelliklerine göre cami, 16-17. yüzyıl Osmanlı camilerine benzemektedir. Son cemaat yerinin doğusundaki en dış sütunu, ibadet mekânının kuzeybatı köşesine birleştiren kemer üzerinde yer alan kuş evi bir geç devir özelliğidir. Halk arasında kuş evinin; caminin maketi olduğu söylenmektedir. Caminin kıble tarafında ise güzel bir çeşme bulunur. Sivri kemerli aynasında 1850 tarihli bir yazıt ve altta iki adet niş bulunur. Kemer üstünde ve yanlarında rozet süsleri vardır. Çeşme tek oluklu olup hâlen buz gibi soğuk suyu gürül gürül akmaktadır.

Mihaliccik Calci Koyu Camii

Çatacık Orman İçi Dinlenme Yeri

Sündiken Dağları’nın arasındaki bir yaylada, Mihalıççık-Eskişehir yolunda merkeze 93 km uzaklıkta yer alan Çatacık Ormanları, Mihalıççık’ta gezilmesi gereken doğa güzelliklerinden biridir. Çatacık Ormanlarında yer alan geyik üretme çiftliğinde geyikleri görmeniz mümkündür.

4 hektar büyüklüğündeki alan, 1967 yılında tesis edilmiştir. 1.350m m rakımdaki alan günübirlik kullanım tesislerine sahiptir. Çatacık, Eskişehir’e 85 kilometre, Mihalıççık ve Alpu’ya 40 kilometre uzaklıktadır.

Mihaliccik Catacik Orman Ici Dinlenme Yeri

Yarıkçı Kaplıcası

Mihalıççık ilçesinin 15 kilometre kadar güneyindeki Yarıkçı Köyü’nde yer alan Yarıkçı Kaplıcası, Hamam Deresi kenarında bulunmaktadır. Selçuklular döneminden kalan kaplıcada, zaman içinde harap olan binalar yıkılıp yeniden yapılmıştır. Yeşillikler içinde sessiz, sakin bir dinlenme ve şifa yeri olarak bilinegelmiştir. Suları kükürtlü olup sıcaklığı 35 derecedir.

Mihaliccik Yarikci Kaplicasi

Eskişehir Mihalıççık Nerede? Nasıl Gidilir?

Mihalıççık ilçesinin Eskişehir il merkezine uzaklığı 92 kilometre, Ankara’ya uzaklığı ise 170 kilometredir. Sivrihisar-Polatlı arasındaki yoldan ilerlerken, ana yoldan ayrılıp, Yunus Emre köyü üzerinden, yaklaşık 48 kilometre sonra Mihalççık ilçesine varılıyor. Diğer bir alternatif ise Ayaş – Beypazarı – Nallıhan rotasını izleyerek ilçeye ulaşmak.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir