Eskişehir Uğur Mumcu Parkı Hakkında Bilgi

Eskişehir’de gezilecek yerlerden biri olan Uğur Mumcu Parkı, 23 Ocak 2016 tarihinde açılmıştır. Bu gezi yazımda Eskişehir Uğur Mumcu Parkı’nı görmek isteyenler için park hakkında kısa bilgiler ve fotoğraflar vereceğim yavrularım.

Aslında Türkiye’nin birçok şehrinde Uğur Mumcu Parkı adıyla parklar bulunmaktadır. Kimi küçük kimi büyük boyutta olan bu parklar, genellikle sıradan bir park niteliğindedir. Eskişehir’de Odunpazarı semtinde bulunan Uğur Mumcu Parkı, bazı özellikleriyle aynı ismi taşıyan parklardan ayrılmaktadır.

Eskişehir Odunpazarı’ndaki Uğur Mumcu Parkı’nda, 24 Ocak 1993 tarihinde suikast sonucu öldürülen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun arabasının enkazı yer almaktadır.

Uğur Mumcu Kimdir?

Park hakkında bilgi vermeden önce, parka ismini vermiş olan Uğur Mumcu’nun hayatı hakkında kısa bilgiler vereyim yavrularım. Araştırmacı, gazeteci-yazar Uğur Mumcu, 22 Ağustos 1942 tarihinde Kırşehir’de doğmuştur.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Mumcu, Yeni Ortam gazetesinde köşe yazarlığı yaparak gazetecilik kariyerine başlamıştır. 1975 yılından sonra Cumhuriyet gazetesinde ”Gözlem” isimli köşesinde düzenli olarak köşe yazıları yazmaya başlamıştır. Gazetecilik hayatının büyük kısmını Cumhuriyet’te geçiren Uğur Mumcu, bir süre Milliyet gazetesinde de yazmıştır. Hayatı boyunca pek çok eser kaleme almış olan Mumcu, birçok ödül kazanmıştır.

Uğur Mumcu Suikastı

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da Karlı Sokak’ta bulunan evinin önündeki arabasına koyulan C-4 tipi plastik patlayıcının patlaması sonucunda yaşamını yitirmiştir.

Suikastı, İslami Hareket, İBDA-C ve Hizbullah gibi örgütler üstlenmiştir. Saldırının arkasında Mossad’ın da bulunduğu iddia edilmiştir. Uğur Mumcu’nun öldürülmeden önce Kürdistan Demokratik Partisi lideri Celal Talabani’ye götürülen silahlarla ilgili araştırmalar nedeniyle öldürüldüğü iddia edilmiştir. Saldırının ardından dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, “cinayeti çözmenin, devletin namus borcu olduğu”nu belirtmişlerdir. Fakat bu karanlık suikastın failleri, günümüzde hala meçhuldür.

Uğur Mumcu

Eskişehir Odunpazarı Uğur Mumcu Parkı

Eskişehir’de bulunan Uğur Mumcu Parkı; 23 Ocak 2016 tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP’li milletvekilleri, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediye Başkanları, Uğur Mumcu’nun eşi Güldan Mumcu ve çok sayıda kişinin katılımıyla birlikte açılmıştır.

Parkın dikkat çeken en önemli noktası, camekan içerisine konulmuş olan 06 YR 245 plakalı Uğur Mumcu’nun suikaste uğradığı otomobildir. Otomobilin bulunduğu anıt platformda ”Vurulduk ey halkım, unutma bizi…” yazmaktadır. Ayrıca park içerisinde Uğur Mumcu’ya özel olarak hazırlanan küçük bir yapının içerisinde Mumcu’nun fotoğrafları sergilenmektedir. Parkın çeşitli yerlerinde ise Uğur Mumcu’nun sözleri yazmaktadır.

Odunpazarı Belediyesi tarafından hazırlanan parkın toplam alanı, 8 bin metrekaredir. Park içerisinde kaykay pisti, tırmanma duvarı ve su duvarı gibi aktivite alanları yer almaktadır. Modern bir formatta hazırlanan parkta 1 adet amfi tiyatro, model uçak pisti ve Açık Hava Kütüphanesi kurulacaktır.

EskisehirUgurMumcuParki 1

Eskişehir Uğur Mumcu Parkı Parkı Nerede? Ulaşım

Uğur Mumcu Parkı, Eskişehir şehir merkezinde Odunpazarı ilçesi sınırları içindedir. Büyükdere Mahallesi’nde yer alan park, Bayraktepe Sokak ile Atatürk Bulvarı arasında yer alıyor. Akçakavak Sokak ve Buse Sokak, parkın kesiştiği sokaklardır.

Turunç Eskişehir Otel’in hemen yanında bulunan Uğur Mumcu Parkı’nın Eskişehir Otogarı’na uzaklığı 7 kilometre, Eskişehir Tren Garı’na uzaklığı ise 4 kilometredir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir