Hatay Titus Tüneli

Antakya’nın Samandağ ilçesi’ndeki Çevlik Mevkiisi’nde bulunan Hatay Titus Tüneli,  Roma Su Mühendisliği’nin en mühim eserlerinden birisidir. Çevlik Tüneli, Titus Kaya Tüneli veya Vespasianus Tüneli olarak da adlandırılan Hatay Titus Tüneli, Seleukeia Antik Kenti’nin yanında, bu antik kente iç içe bulunmaktadır. Bu tünel, 2014 senesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yerini almıştır.

Hatay Titus Tüneli hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; tünelin inşası İmparatorluk Dönemi’nde tamamlandığından Hatay Titus Tüneli ismini dönemin imparatoru Titus’tan almaktadır. Asi Nehri’nin denize aktığı yerin çok az kuzeyinde denizin kıyısında bulunan Titus Tüneli’nin kapalı tarafı 130 metre, açık tarafı 1380 metre uzunluğundadır. Kapalı ve açık tünellerin yüksekliği 7 metre, genişlikleri de 6 metredir.

Hatay Titus Tüneli’ne giriş ücretli olup, giriş ücreti 8 TL’dir.

Hatay Titus Tüneli Tarihçesi

Hatay Titus Tuneli Tarihcesi

M.S 81 yılında dönemin imparatoru Titus Flavius Vespasianus’un ismi verilerek inşa edilen Hatay Titus Tüneli Samandağ ilçesinin 5 km kuzeyinde yer almaktadır. Hatay Titus Tüneli, M.Ö 300’lü senelerde 1. Selevkos Nikator’un emriyle kurulmuş olan antik kentin liman kısmına bakmaktadır. Limanın aşırı yağışla beraber dağdan aşağı doğru su akıntılarıyla birlikte oluşabilecek doğal afetlerin (sel vb.) antik kente vereceği hasarı düşünen İmparator Titus’un emriyle Asi Nehri’nin önüne bir set duvar çekilmiş ve nehirle dağ arasındaki kısım da dağ delinerek Hatay Titus Tüneli inşa edilmiştir.

Hatay Titus Tüneli’nin deniz kısmına bakan tarafında kaya mezarları yer almaktadır. Bu mezarların yer aldığı alan, tünele ortalama 100 metre mesafededir. Kaya mezarlarının bulunduğu yerdeki en geniş çukur oldukça alımlıdır ve bu alanda bulunan başka mezarlara nazaran daha gösterişli olduğundan ötürü halk bu çukuru “Beşikli Mağara” olarak adlandırmaktadır.
Hatay Titus Tüneli’ne Nasıl Gidilir?

Hatay Titus Tuneline Nasil Gidilir

Hatay-Samandağ arası yaklaşık 24 km’dir. Samandağ ilçesine gelindikten sonra 5 km daha kuzeye doğru gittikten sonra Hatay Titus Tüneli’ne ulaşım sağlanabilmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir