İnkaya Çınarı, Bursa

Bursa’nın Uludağ yolunda bulunan İnkaya Çınarı, Bursa’da görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan İnkaya Köyü’nde bulunan çınar ağacı, 600 yıllık bir tarihe sahiptir.

Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biri olarak bilinen İnkaya Çınarı, yöre halkının da önemli bir geçim kaynağıdır. 3 metre çapında, 35 metre yüksekliğinde olan ağacında çevresi ise 9,2 metredir. 13 adet ana kolu bulunan İnkaya Çınarı’nın dallarının kalınlığı 3-4 metredir. Dev çınarın dalları, adeta normal boyutlarda bir ağaç gövdesi kadardır.

İnkaya Çınarı’nın türü ise Platanıs Orientalis olarak geçen Doğu Çınarı’dır. Çınarın adı ise bulunduğu köy olan İnkaya’dan gelmektedir.

Bursa’nın simgelerinden biri haline gelen İnkaya Çınarı’nın alt kısmında mangal restoranı, çay bahçesi, market ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır. Özellikle hafta sonlarında oldukça kalabalık olan İnkaya Çınarı’nın altı, köy halkına geçim kaynağı olmaktadır. Yöre halkının bahçelerinde yetişen sebze ve meyveler, yapılan el işi ürünler bu bölgede satılmaktadır.

İnkaya Çınarı Bursa

İnkaya Çınarı’na Nasıl Gidilir ? İnkaya Çınarı Nerede ? Ulaşım

İnkaya Çınarı, Bursa’nın Uludağ yolu üzerinde yer almaktadır. İnkaya Çınarı’na otobüsle gitmek için Heykel’den 1/C veya Acemler’den B/19 numaralı otobüsler kullanılabilmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir