İstanbul Avcıkoru Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

İstanbul yer alan Tabiat Parkı statüsündeki doğa gezi alanlarından biri olan Avcıkoru Tabiat Parkı, Şile – Çekmeköy tarafında yer almaktadır.

2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Avcıkoru’nun adı, bölgede bulunan köyden gelmektedir. 649 hektarlık bir alana yayılmış olan park içerisinde zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği bulunmaktadır. Ayrıca Avcıkoru Tabiat Parkı’nın kuzeybatı tarafında yapay bir gölet ye almaktadır.

İstanbul Avcıkoru Tabiat Parkı içerisinde kır kahvesi, büfe ve çocuk oyun alanı yer almaktadır. İstanbul’da piknik yapılacak yerlerden biri olan Avcıkoru, trekking için de uygun bir yerdir. Park içerisinde bulunan yürüyüş patikaları, ziyaretçilere İstanbul’da trekking yapılacak yerlerden birini sunmaktadır. Bölgede konaklama için ise kır evleri yer almaktadır.

Avcıkoru Tabiat Parkının bitki örtüsü genel olarak geniş yapraklı ağaçlardan oluşmaktadır. Alanda yer alan bitki türleri Saplı Meşe (Quercus robur), Sapsız Meşe (Quercus petraea), Anadolu Kestanesi (Castanea sativa), Kayın (Fagus orientalis), Gürgen (Carpinus betulus) olarak görülmektedir. Sahanın faunası Karaca, Yaban Domuzu, Sincap, Çakal, Tilki, Sansar gibi memeli türlerin yanında Saka, İskete, Saksağan, Serçe, Karatavuk, Atmaca, Şahin gibi kuş türlerinden oluşmaktadır.

Istanbul Avcikoru Tabiat Parki 1

İstanbul Avcıkoru Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

2016 yılı itibariyle Avcıkoru Tabiat Parkı’na giriş için belirlenen fiyatlar, aşağıdaki gibidir:

Şahıs: 3.50 TL
Bisiklet: 3.50 TL
Motosiklet: 7 TL
Otomobil: 11 TL
Minibüs: 35 TL
Midibüs: 55 TL
Otobüs: 95 TL

Istanbul Avcikoru Tabiat Parki 2

İstanbul Avcıkoru Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Üsküdar veya İstanbul çevre yolu üzerinden Şile otoyoluna oradan da Ömerli’yi geçerek Alemdağ-Şile yoluna ulaşıldıktan sonra yol üzerinde sol tarafta yer almaktadır.

Alemdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği: 0 216 413 40 15-16

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir