İstanbul Ayvat Bendi Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

İstanbul’da Eyüp ilçesindeki Kemerburgaz’da yer alan Ayvat Bendi Tabiat Parkı, Belgrad Ormanı içerisindeki Tabiat Parkı statüsündeki bölgelerden biridir.

2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Ayvat Bendi, adını III. Mustafa zamanında (1765) inşa edilen Ayvat Bendi’nden almıştır. Belgrad Ormanı içerisindeki 9 tabiat parkından biri olan Ayvat Bendi Tabiat Parkı, yaklaşık 50 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Kağıthane Deresi’nin bir kolu olan Ayvat Deresi üzerine inşa edilen tarihi bent, bölgede görülmeye değer yerler arasındadır.

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan Kırkçeşme Su Yolu’nun bir bölümü alan içerisinde kalmaktadır. Genellikle meşe ve gürgen ağaçlarının hakim olduğu bölgede çok çeşitli bitki ve hayvan türü yaşamaktadır. Orta yaşlı meşelerin çeşitleri Kasnak Meşesi, Sapsız Meşe ve Saçlı Meşe olarak çeşitlenmektedir. Yaban domuzu, altın çakal, geyik, karaca, tilki, kurt, sansar, şahin, atmaca, saksağan, karga, ağaçkakan, serçe, ispinoz, saka, yabani tavşan ve sincap türleri ise bölgede görülen hayvan türleridir.

Tabiat Parkı içerisinde günübirlik kullanım alanları piknik yapmaya olanak sağlar. Alanda rekreasyonel faaliyetlere yönelik kır lokantası, büfe, çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Alanda mevcut orman yolları ve patikalar üzerinde koşu veya yürüyüş yapılabilir, bisiklete binilebilir.

Istanbul Ayvat Bendi Tabiat Parki 1

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

2016 yılı itibariyle Ayvat Bendi Tabiat Parkı’na giriş ücreti, aşağıdaki şekildedir:

Şahıs: 4 TL
İndirimli: 2 TL
Bisiklet: 4 TL
Motosiklet: 8 TL
Otomobil: 12 TL
Minibüs: 35 TL
Midibüs: 60 TL
Otobüs: 110 TL

Istanbul Ayvat Bendi Tabiat Parki 2

Ayvat Bendi Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı’na Kemerburgaz’dan girildikten sonra Kemerburgaz-Kurtkemeri güzergahından; Bahçeköy’den girildikten sonra Kemerburgaz yolu üzerinden alana ulaşılabilir. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Bahçeköy semtine varış için, Levent Büyükdere Caddesi üzerinden Bahçeköy yönüne giden “42 M” otobüslerine ya da Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’a geldikten sonra “42 HM” otobüslerine binip son durakta inebilirler. Bahçeköy semtine ulaştıktan sonra taksi ile alana ulaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.