İstanbul Büyükada Dilburnu Tabiat Parkı

İstanbul Adalar mevkiinde, Büyükada içerisinde bulunan Dilburnu Tabiat Parkı, 2011 yılında tabiat parkı ilan edilmiş bir bölgedir.

6 hektarlık bir alanı kaplayan Dilburnu Tabiat Parkı’nın tamamı ormanlarla kaplıdır. Manzara seyir terası, bölgeye gelen ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yerlerdendir. Genellikle kızılçam ağaç türünün yoğun olarak görüldüğü bölge, ziyaretçilerine oldukça güzel bir doğa ve deniz manzarası sunmaktadır.

Türkiye’deki kuş göç yollarından biri üzerinde bulunan Dilburnu, adını Büyükada’nın sonunda uzanan burnundan almıştır. Özellikle yaz aylarında İstanbullular tarafından sıkça tercih edilen bölgede yoğun olarak kızılçam ve fıstık çamı ağaç türleri vardır. Yaban domuzu, sincap, tilki, kirpi ve tavşan ise bölgenin hayvan popülasyonunu oluşturmaktadır.

Istanbul Dilburnu Tabiat Parki 1

Dilburnu Tabiat Parkında Neler Yapılır? Aktiviteler

Dilburnu, özellikle yaz aylarında İstanbul’da piknik yapmak için tercih edilen yerlerdendir. Ayrıca küçük koyları ile denize girme imkanı bulabildiğiniz bölgede, güzel plajlar yer almaktadır. Adalar Belediyesi tarafından kiraya verilen Dilburnu Piknik Alanı, özel bir şirket tarafından işletilmektedir. Burada piknik masaları ve mangal alanları bulunmaktadır.

Yemek yemek için piknik dışında bölgede yer alan küçük restoranları tercih edebilir veya mangal malzemelerini ve pişireceğiniz etleri buradan satın alabilirsiniz. Tabiat Parkı içerisindeki 1 kilometrelik parkur, hem yürüyüş hem de bisiklet için uygun bir rotadır.

Istanbul Dilburnu Tabiat Parki 2

Dilburnu Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Dilburnu Mesire Alanına giriş ücreti, 2016 yılı için aşağıdaki şekildedir:

Şahıs: 5 TL
İndirimli: 2.50 TL
Bisiklet: 5 TL

Dilburnu Tabiat Parki

Dilburnu Tabiat Parkına Nasıl Gidilir? Ulaşım

İstanbul Adalar ilçesinde Büyükada’nın bir ucunda yer alan Dilburnu Mesire Alanı’na gitmek için Sirkeci, Kabataş, Kadıköy, Bostancı ve Kartal’dan belli saatlerde yolcu taşıyan Adalar-Yalova vapurlarıyla Büyükada’ya ulaşmanız gerekmektedir. Büyükada’dan Dilburnu Tabiat Parkı’na gitmek için faytona binebilir veya bisiklet kiralayabilirsiniz.

Büyükada-Dilburnu fayton ücreti, 30 TL ile 50 TL arasındadır. Bisikletle gitmek için ise gün boyu 40 TL – 60 TL arasında değişen fiyatlarla bisiklet kiralayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir