Kırşehir Aşık Paşa Türbesi

Kırşehir’de gezilecek yerlerden biri olan Aşık Paşa Türbesi’ni bu yazımda sizler için tanıtacağım çocuklarım.

Özellikle Türkiye’nin bütün illerindeki küçük büyük gezilecek her yeri yazmaya çalışıyorum. Türbeler, camiler ve diğer turistik yerlere de yer veriyorum. Bu yazımın konusu, Kırşehir’de bulunan ve şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Aşık Paşa Türbesi. Tabi Aşık Paşa Türbesi’ni yazarken, merak edenler için Aşık Paşa kimdir, Aşık Paşa’nın hayatı gibi konulara da yer vereceğim.

Aşık Paşa Kimdir?

Aşık Paşa’nın asıl adının Ali olduğu bilinmektedir. 1272, Kırşehir doğumlu olan Aşık Paşa, Baba İlyas’ın oğullarından olan Muhlis Paşa’nın oğludur. Dindar birisi olarak aile geleneğinde yetişen Aşık Paşa’nın eserlerinde, tasavvuf etkisi açıkça görülmektedir. Dini motifleri ustaca işleyen Aşık Paşa’nın öne çıkan yönlerinden biri de Türkçe’ye verdiği önemdir. Yaşadığı dönemde Arapça ve Farsça’ya verilen yoğun öneme tepki gösteren şair, eserlerini Türkçe olarak kaleme almıştır.

Şiirlerinde Aşık mahlasını kullanan Ali’nin adı zamanla unutulmuş ve Aşık Paşa olarak ün salmıştır. Dini ve tasavvufi bilgilerini Kırşehirli Şeyh Süleyman’dan öğrenen şairin en ünlü eseri, Garibname isimli mesvnevisidir. Türk dili ve edebiyatı açısından büyük önem taşıyan Garibname, Aşık Paşa’nın edebiyatta tanınmasından büyük rol oynamıştır. Şairin ölümü, 1333 yılında Kırşehir’de olmuştur. Mezarı üzerine yapılan türbe, günümüzde Kırşehir’in en turistik noktalarından biri haline gelmiştir.

Kırşehir Aşık Paşa Türbesi

Kırşehir Aşık Paşa Türbesi Bilgi

Ankara-Kayseri yolu üzerinde yer alan yapı, tek katlıdır ve iki bölümden oluşmaktadır. Dikdörtgen yapıda bir giriş kapısı bulunan türbenin taç kapısı, Anadolu Selçuklu dönemine ait süsleme sanatının güzel örneklerinden birini taşımaktadır. Aşık Paşa’nın sandukasının yer aldığı kısım ise kare bir plana sahiptir ve kubbelidir.

Aşık Paşa Türbesi, şairin ölümünün gerçekleştiği yıl olan 1333 yılında dönemin Sivas Hükümdarı Eratna Bey’in veziri Ali Şah Ruhi tarafından yaptırılmıştır. Beyaz mermerler kullanılarak işlenmiş olan türbe, Eratna Beyliği’nin mimari özellikleri barından tek yapı olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Türbe, 1935 ve 1976 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edimiştir.

Kırşehir Aşık Paşa Türbesi’ne Nasıl Gidilir? Nerede?

Aşık Paşa Türbesi, Kırşehir il merkezinde Aşık Paşa Mahallesi’ndedir. Ankara-Kayseri yolu olan Ankara Caddesi üzerindeki tepede yer alan türbe, Aşık Paşa Mezarlığı olarak adlandırılan mezarlığın içinde bulunmaktadır.

Türbe ile Kırşehir Otogarı arasında yaklaşık 3,5 kilometrelik mesafe bulunmaktadır ve aynı cadde üzerinde yer almaktadırlar.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir