Kırşehir Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

İç Anadolu Bölgesi’nin en eski şehirlerinden biri olan Kırşehir’in Kaman ilçesinde, tarihin en eski zamanlarından kalma tarihi eserlerin sergilendiği Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Kırşehir’e yolunuz düşerse, mutlaka ziyaret edilecekler listesine ekleyebilirsiniz. Ayrıca müze Ankara’ya da 120 km. uzaklıkta olan Kaman ilçesinin Çağırkan beldesi civarında bulunmaktadır. Ankara’dan müzeyi ziyarete gitmek isterseniz, çok uzak bir mesafede olmadığını göreceksiniz.

Müze, Japon Hükümeti’nin “Kültürel Mirası Koruma Projesi” kapsamında Türkiye’ye hediyesidir. Tepelerin ve tarlaların arasında yer alan müzenin en önemli özelliği ise, tarihi kalıntıların çıkarıldığı bölgelere yakın olmasıdır. Ayrıca aynı arsa üzerinde bulunan Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü ile birlikte de çalışmalar yürütmektedir. Müze, 830 metrekaresi açık, 470 metrekaresi ise kapalı alan olmak üzere toplamda 1500 metrekarelik alandan oluşmaktadır.

Kalıntıların yer aldığı tepecik şeklinde arsa 150 metre genişlikte ve 20 metre yüksekliktedir. Bu tepecik müzeye 1500 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Kalıntıların bulunduğu tepecik de müze sınırları içerisindedir. Milattan önce 4000’li yıllardan kalma kalıntılar, 20 farklı katman halindedir. Bu tepenin en büyük özelliği, kalıntıların korunması amacıyla çevresine 10 metrelik hendeklerin kazılmış olmasıdır.

Kaman Kalehoyuk Arkeoloji Muzesi 1

Müzenin iç tarafında sergi salonları, kütüphane, sinevizyon köşesi, araştırma, inceleme, restorasyon çalışmaları ve fotoğraflama yapmak için laboratuar, teknik bölümler, depolar ve kafeler yer alır. Ziyaretçilerin kazı çalışmalarını ve yöntemlerini, kazılarda ele geçen tarihi buluntuları rahat bir şekilde gözlemleyebilmeleri için, özel olarak çevre düzenlemesi tasarlanmış, kazısı yapılan bir höyük şeklinde düzenlenmiştir. Bundan dolayı gelen ziyaretçiler, sanki kazıya katılıyormuş gibi bir hisse kapılmaktadırlar.

Müzede bir de botanik bahçesi bulunmaktadır. Bu botanik bahçesi Japonya’da bulunan bahçeden sonra ikinci büyük bahçedir. “Japon Bahçesi” tarzında yapılan botanik bahçe, müzeye 2011 yılında “En İyi Yeşil Müze” ödülünü kazandırmıştır.2012 yılında ise kendi sınırlarını aşarak, Avrupa’da “Yılın Müzesi” ödülüne aday olarak gösterilmiştir.

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kırşehir Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müzenin yaz dönemi (Nisan-Ekim arası)giriş saatleri 08:00-19:00 arasıdır. Kış döneminde ise (Kasım-Mart arası) 08:00 ile 17:00 arası müze ziyaretçilerine açıktır. Müzeye giriş ücreti 5 TL olarak belirlenmiştir.

Kırşehir Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Kırşehir ilinin Kaman ilçesine bağlı Çağırkan beldesi civarında bulunan müze Ankara’ya 120 kilometre uzaklıktadır. Kırşehir’den yola çıkarsanız Kaman yolundan ilerleyerek, yaklaşık 50-55 kilometre sonra müzeye ulaşabilirsiniz. Müzeye ulaşımı kendi şahsi aracınızla sağlayabilirsiniz. Ayrıca Kırşehir’den Kaman’a şehirlerarası otobüslerle ulaşmanız mümkündür. Kaman’dan Çağırkan Köyü’ne de otobüs seferleri bulunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir