Kumburgaz, İstanbul

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Kumburgaz, özellikle İstanbullular için şehir stresinden kaçmak için tercih edilen bir yerdir. İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer alan Kumburgaz, İstanbul’a yaklaşık 45-50 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Marmara Bölgesi’ndeki tatil bölgelerinden bir tanesi olan Kumburgaz’da sezon yazın başlarında başlamaktadır. Kumburgaz deniz sezonu Eylül ayının sonlarına kadar sürmektedir. Bölgenin en büyük sıkıntısı Lodos rüzgarlarının etkisi altında kalmasıdır. Zaman zaman etkili olan bu rüzgarlar, denizi yosunlarla doldurmaktadır.

Kumburgaz Tarihi

Kumburgaz’ın adı bölgede çıkan gazdan geldiği düşünülmektedir. Gazın keşfedildiği ilk yerlerden olan bölgede çıkan gaza kumbur adı verilmiş ve bölge Kumburgaz adını ile anılmıştır. Nisan 1924’te yapılan mübadele anlaşmasıyla beraber Kumburgaz’da yaşayan Rumlar ile Trakyalı Türkler yer değiştirmiştir. Kumburgaz, 1968-1969 yıllarında Yeşilçam’ın ünlülerine ev sahipliği yapmıştır. Yazlık site kültürünün yayılmaya başladığı dönem olan 80’li yıllarda ise bölge İstanbullular için bir turizm bölgesi haline gelmiştir.
Kumburgaz’da Neler Yapılır ? Kumburgaz Aktiviteleri

Kumburgaz beldesi 8 kilometrelik bir sahil uzunluğuna sahiptir. İstanbul’da denize girecek yerler nereler ? Diye soracak olursanız, bu listenin başlarında Kumburgaz gelmektedir.Sahilinde uzun bir kumsal bulunan Kumburgaz Plajı’nda deniz genelde sakin ve güzeldir.

Kumburgaz Sahili’nden günbatımı izleyebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Sahil boyunca sıralanan kafelerde bölgeye gelen ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Tarihi eser sayılabilecek Hanım Çiftliği harap durumda olsa da Kumburgaz’da görülecek yerler arasındadır. Yıllar boyu tahrip edilen tarihi yapılar, tarihi dokuyu yok etmiş durumda. Bölgede bulunan meşhur Hamit’in Çay Bahçesi’nde çay içmenizi de tavsiye ederiz.

Kumburgaz’da yaz dönemlerinde belediye ve özel kuruluşlar plaj voleybolu etkinlikleri düzenlemektedir. Denize girmeyi sevmeyenler için ise Kuşlar Sitesi’nin olimpik havuzu da başka bir seçenek oluşturuyor. Rüzgar sörfü ve Snuggling gibi su sporları da bölgede yapılmaktadır. Yine yaz sezonunda düzenlenen tekne turlarına da katılabilirsiniz. Ayrıca balıkçılık malzemeleri satanlar da bölgede başka bir aktivite yaratmaktadır.

Kumburgaz’a Nasıl Gidilir ? Kumburgaz Ulaşım
Kumburgaz, İstanbul’un Büyükçekmece ilçesine bağlı durumdadır. İstanbul içi Kumburgaz’a ulaşım için E-5 karayolu üzerinde ilerlerken Silivri Sapağı’na yaklaşık 8 kilometre kala sola saparak Kumburgaz’ın içine girilmektedir. E-5 karayolu Kumburgaz’ın tam içinden geçtiği için bölgeye ulaşım son derece kolaydır. Yeni Bosna’dan Kumburgaz’a hareket eden halk otobüslerini kullanarak da bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Topkapı-Silivri arasında sefer yapan otobüslerle de bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.
İstanbul – Kumburgaz  yaklaşık 56 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
Ankara – Kumburgaz arası yaklaşık 506 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
İzmir – Kumburgaz arası yaklaşık 619 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat kadar sürmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum