Kurugöl Kanyonu, Düzce

Düzce’de gezilecek yerler arasında yer alan Kurugöl Kanyonu, Akçakoca ilçesinin Kurugöl Köyü’nde bulunmaktadır.

Kurugöl Köyü’nün büyük bir alanını kapsayan bu bölge 2004 yılında mesire alanı, 2011 yılında ise Tabiat Parkı ilan edilmiştir.

Meşe, Kayın ve Gürgen ağaçlarının arasında yemyeşil bir doğaya sahip olan Kurugöl Kanyonu, doğaseverlerin önemli gezi noktalarından bir tanesidir. Bölge kaya tırmanışı, safari, trekking, foto-safari, kampçılık gibi pek çok aktivite yapılabilmektedir. Ayrıca Akçakoca Kurugöl’de bulunan piknik alanları, özellikler hafta sonlarında yoğun ilgi görmektedir.

Karagöl Kanyonu çevresinde yemek yiyebileceğiz restoranlar mevcuttur. Burada karalahana, mısır ekmeği, kuru yufka börek ve makarnası, turşu çeşitleri ve mercan balığı gibi bölgenin yöresel yemeklerinden tatmanız mümkündür.

Kurugöl Köyü’nün çevresinde küçük konaklama işletmeleri vardır. Buralarda konaklamak mümkündür. Su kaynakları yönünde zengin olan yörede, avlanma yasağı vardır. Bu nedenle balıkçılık için uygun bir alan değildir.

Kurugöl Tarihi

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yer alan Kurugöl, Osmanlı Dönemi’nde Kurucagöl olarak adlandırılmaktaydı. Kurucagöl, 1300 yıllarda Bolu Sancak Beyliği’ne bağlı bir bölgeydi.

Kurucagöl, 1700’lü yıllara kadar küçük bir köy olarak kalsa da bu tarihten sonra çeşitli sebeplerden dolayı terk edilmiştir. 1800’lü yılların sonlarına gelindiğinde 93 Harbi’nde Rus yenilgisinden sonra bölgeye yapılan bir takım göçler, köyün şimdi nüfusunun oluşmasını sağlamıştır.

Düzce’de gezilecek yerlerle ilgili bir önceki yazımıza, Samandere Şelalesi başlıklı konudan ulaşabilirsiniz.

Düzce Kurugöl Kanyonu

Kurugöl Kanyonu’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Kurugöl Kanyonu, Düzce iline karayolu ile 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Düzce şehir merkezinden Akçakoca tabelalarını takip ederek Akçakoca ilçesine ulaştıktan sonra buradan yaklaşık 12 kilometre kadar giderek Kurugöl Tabiat Parkı’na ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir