Samandere Şelalesi, Düzce

Samandere Şelalesi, Düzce’nin güneydoğusunda, İl merkezine 26 km. uzaklıkta yer alan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içinde bulunmaktadır.

Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir. Ayrıca buradaki 500m. Yükseklikteki ağaçlar ve iki küçük şelale ile Cadı Kazanı denilen bölümde tescillidir. Samandere Şelalesinde, ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek cadı kazanı içinde derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır. Şelalenin arkasındaki kayanın içinde, doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çıkarak akışını sürdürmektedir. Tabiat Anıtı olarak ilen edilen Samandere Şelalesi, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.

Ayrıca ahşaptan yapılan evlerde konaklayarak doğanın güzelliği ile tam olarak iç içe kalabilirsiniz.

Nilüfer, süsen, düğün çiçekleri vb. bir çok çiçek türü de Samandere Şelalesi’ne ayrı bir güzellik katmaktadır.

Düzce Samandere Şelalesi

Samandere Şelalesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Samandere köyü ve şelalesi Düzce ilinde bulunmaktadır. Samandere’ye gidebilmek için özel bir araca ihtiyacınız var. Düzce’ye ulaştıktan sonra Beyköy otobüsüne binmeniz mümkün, ancak devamını özel bir araçla gitmeniz gerekmekte. Samandere’nin Düzce’ye olan uzaklığı yaklaşık 21 km kadardır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum