Miniatürk, İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer Miniatürk veya Minyatür Türkiye Parkı, kapladığı 60.000 metrekarelik alan ile dünyada en geniş alana kurulmuş olan minyatür park olma özelliğine sahiptir. Haliç’in kıyısında yer alan eski bir park alanına kurulan Miniatürk, her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

30 Haziran 2001 tarihinde Miniatürk’ün temeli atılmıştır ve 2 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmıştır. Türkiye’nin vitrini olarak görülen Miniatürk projesinde Türkiye ve Osmanlı coğrafyalarından seçilen eserler bulunuyor. Aslına uygun olarak 1/25 oranında ölçeklendirilen bu eserlerin 59 tanesi İstanbul’dan, 55 tanesi Anadolu’dan ve 12 tanesi bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı eserleri arasından seçilmiştir. Miniatürk’de toplam 126 maket eser sergilenirken, bu eserlerin yapımında kullanılan malzemeler nedeniyle açık hava şartlarına uyumlu bir haldedirler.

Miniatürk’ün kaplığı 60.000 metrekarelik alanda 15.000 metrekarelik maket alanı, 40.000 metrekarelik yeşil ve açık alan, 3.500 metrekarelik kapalı alan, 2.000 metrekarelik havuz ve su yolu ve 500 araç kapasiteli otopark bulunmaktadır.

Miniatürk’te sergilenen eserler, sesli rehberlik sistemi sayesinde Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca olmak üzere 9 farklı dilde bilgi almak mümkün oluyor. Ayrıca sergilenen eserlerin yanı sıra oyun alanı, Go Kart kumandalı tekne, tranbolin ve bütün alanı boydan boya gezdiren Miniatürk Express Tren gibi çocuklara yönelik farklı eğlence seçenekleri de bulunuyor.

Minyatürk Türkiye Park

Miniatürk Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

Miniatürk resmi tatillerde ve bayramlar da dahil olmak üzere yılın 365 günü açıktır. Haftanın 7 günü de gezilebilen Minyatür Türkiye Park’ın ziyaretçi giriş saati 09:00’da başlıyor ve 18:00’e kadar sürüyor.

Miniatürk Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Miniatürk’e giriş için tam bilet alacak olanların 10 TL ödemeleri gerekmektedir. Öğrenci, öğretmen ve askeri personelden ise 5 TL ücret alınmaktadır. Yabancı ziyaretçiler için ise Miniatürk’e girişte 20 TL ücret alınmaktadır. Bu fiyat 10 kişi ve üzeri sayılarda 12 TL olmaktadır. Miniatürk’e girişte Müze Kart geçerli değildir.

Miniatürk İstanbul

Miniatürk Nerede ? Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Miniatürk’e giden İETT hatları hangileri;

Eminönü: 47, 47Ç, 47E, 47N Belediye Otobüsü
Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü
Taksim: 36 T (Cebeci- Taksim) Belediye Otobüsü
Topkapı: 41 ST ( Seyrantepe – Topkapı) Belediye Otobüsü
Sultanahmet- Dolmabahçe: TB 1

Ayrıca Seyrantepe / Topkapı minibüslerini kullanarak da Miniatürk’e ulaşabilirsiniz. Metrobüs kullanacak olan yolcuların ise Halıcıoğlu durağında inerek 41 ST belediye otobüsüne veya dolmuşuna binmeleri gerekmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir