Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Nevşehir ilçesinde bulunan Kapadokya bölgesinin tarihi ve coğrafi yapısı, eşi benzeri olmayan bir düzene sahiptir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölge, tarihi günümüze kadar taşıyan en önemli yerlerden biridir. Bizans döneminde yapılan işkencelerden ve saldırılardan korunmak için yöre halkının tehlike anlarında sığınmak için inşa ettikleri yer altı şehirleri günümüzde hala ayakta durmakta ve müze olarak kullanılmaktadır. Bölgede bulunan yumuşak tüfün kazılması ile oluşturulan bu şehirlere bu yörede çokça rastlamaktayız. En bilinen yer altı şehirleri Kaymaklı, Özkonak, Ovaören, Derinkuyu Mucur, Örentepe’dir. En büyükleri ise Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleridir. Bu iki şehirde 15.000 ila 60.000 kişinin yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu iki şehir arasında 9 km’lik de bir geçiş bulunmaktadır.

Kaymaklı yeraltı şehrinin tarihi Hititlerle birlikte M.Ö. 3000 yılına kadar dayanır. Daha Sonra Roma ve Bizans döneminde bu şehirler daha fazla genişletilerek savunma amaçlı kullanılmıştır. Kaymaklı yeraltı şehri içerisinde yaşam alanları, ahırlar, mutfak, erzak depoları, kilise ve şarap mahzenlerinden oluşan 8 katlı bir şehirdir. Şehir uzun dar geçitlerden oluşan bir labirente benzese bile aslında olası saldırılar için kullanılan bir tür sığınaktır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Şehre girmeden hemen etrafında şehrin havalandırılması için kullanılan bacalara rastlamak mümkündür.

Yeraltı şehircine girişte ilk olarak uzun ve dar bir geçidin sonunda ortası delik yuvarlak bir kapı bulunmaktadır. Bu ağır kapı olası bir saldırı sırasında kapatılarak şehrin güvenliği sağlamak için kullanılmıştır.

Kapının hemen ardında birinci katta hayvanların bulunduğu ahır yer almaktadır. Şehirlerde genellikle ahırlar hayvanların kolay indirilebilmesi ve dışarıdan taze besinlerin temin dilebilmesi için ilk katlarda bulunmaktadır.

İkinci katta yine dışarıdan taşınan erzakın depolandığı ve inşaların beslenme ihtiyaçlarını karşılayabileceği, içerisinde ocakların bulunduğu geniş bir mutfak bulunmaktadır.

Diğer katlarında ise kilise, yaşam alanları pasaj ve hatta önemli kişilere ait olduğu düşünülen mezarlıklar bulunmaktadır.

Duvarlarda ve geçitler de şehrin ışıklandırılması için kullanılmış küçük oyuklar bulunmaktadır. Ayrıca şehrin havalandırmasını ve su ihtiyacını karşılayan birçok kuyu bulunmaktadır. Şehrin bütün katları temizlenmediğinden sadece 4 katı ziyarete açıktır. Şehrin her yeri tarihten izler içerir bulunan bölümlerin ne amaçlar ile kullanıldığını tahmin etmek ise gezinin en keyifli bölümüdür.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Yeraltı şehrinin Nisan-Ekim ayları arasında giriş saatleri 08.00-19.00 arasıdır. Kasım-Mart ayları arasında ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır. Haftanın her günü açık olan yeraltı şehrine giriş ücreti ise 20 TL’dir.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Nevşehir iline 20 Km mesafede kaymaklı kasabasında bulunur. Nevşehir kara yolu ve hava yolu ile ulaşım mümkündür. Yeraltı şehrine ulaşım için taksi veya Nevşehir Meteris meydanından hareket eden Derinkuyu ve Niğde dolmuşları ile kolay ve hızlıdır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir