Nevşehir Ürgüp Müzesi Hakkında Bilgi

Nevşehir’de gezilecek yerler listesinde bulunan Ürgüp Müzesi hakkında bilgi vereceğim bu yazıda yavrularım.

Daha önce sizin için Nevşehir gezilecek yerler listesine Kapadokya Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Zelve Açık Hava Müzesi başlıkları altında iki ayrı yer tanıtmıştım. Nevşehir’de bir tatil geçirecekseniz ve nereleri gezelim diye düşünüyorsanız, önceki yazdığım yazıları da okumanızı tavsiye ederim.

Ürgüp Müzesi Hakkında Bilgiler

Yazıma öncelikle Ürgüp Müzesi hakkında genel bilgiler vererek başlayayım. Nevşehir Ürgüp Müzesi’nün tarihi, tarihçesi hakkında kısaca bir şeyler söylemek istiyorum.Ürgüp şehir merkezinde bulunan bu bina, Temenni Tepesi’nde yer almaktadır.

Ürgüp Müzesi, tek kubbeli bir yapıya sahiptir. 1965 yılından itibaren müzede sergilenmeye değer eserler toplanmaya başlanmıştır. Ürgüp Belediye Başkanlığı’nın tahsis ettiği müze arazisinde, inşaat çalışmaları başlamıştır. 1968 yılından başlayan müze inşaatı, 1971 yılının Temmuz ayında ziyarete açılmıştır.

Nevsehir Urgup Muzesi

Ürgüp Müzesi’nde Hangi Eserler Var?

Bir müzeye gitmeden önce içinde neler var, diye sorabilirsiniz. Ürgüp Müzesi, tarih merakı olanlar için gezilecek yerler arasında iyi bir seçenektir. Ürgüp Müzesi içerisinde hem arkeolojik hem de etnografik eserler sergilenmektedir.

Müzenin güney, doğu ve batı cephelerinde yer alan revaklarla beraber giriş merdivenlerinin bulunduğu kısımda; taş ve pişmiş topraktan yapılan eserler sergilenmektedir.

Mustafapaşa Kasabası’nda yapılan kazılarda çıkartılan yaklaşık 10 milyon yıllık, insan öncesine ait Nojen-Miocene dişi mamut fosilleri, Ürgüp Müzesi’nin giriş kısmında sergilenmektedir.

Acıgöl çevresindeki kazılarda bulunan deniz mahsulü fosilleri, III.Jeolojik zamana dayanan Neotetis deniz-göl oluşumunun ispat edilmesi açısından son derece önemlidir. Buradan çıkarılan doğal eserler, müzenin teşhir salonunun ilk kısmında yer almaktadır.

Teşhir salonunundaki arkeolojik eserler arasında; Eski Tunç Çağı, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğu tespit edilen el yapımı eşyalar vardır. Bu eşyalar; seramik, metal ve cam eserlerden oluşmaktadır. Ayrıca üç adet vitrinde altın, gümüş ve bronz sikkeler ve madalyalar sergilenmektedir. Sergilenen bu madalya ve sikkeler; Grek, Roma, Beylikler, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalmadır.

Ürgüp Müzesi’nin etnografik bölümünde ise daha çok yakın döneme ait eserler sergilenmektedir. Bu kısımda Ürgüp ve civardaki bölgelerin yaşamıyla kültürünü anlatan eşyalar sergilenmektedir. Bu eşyalar arasında dokuma, maden, taş, cam, seramik, fener, lamba, el yazması, gümüş takı, kemer, mühür, mutfak aletleri, kitap, ferman, kıyafet, silah, kılıç, tabancı, nargile gibi çok geniş bir yelpaze sunulmaktadır.

Nevşehir Ürgüp Müzesi

Ürgüp Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ürgüp Müzesi’ne giriş ücreti yoktur. Müzeyi öğrenci olun yada olmayın, ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Müzenin ziyaret saatleri, yaz ve kış dönemlerinde değişmektedir. Buna göre yaz döneminde 09:00 – 19:00 olan ziyaret saatleri, kış döneminde 08:00 – 17:00 olarak düzenlenmektedir.

Ürgüp Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Ürgüp Müzesi, Nevşehir şehir merkezinde bulunmaktadır. Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü ve Nevşehir Adalet Sarayı arasında kalan müze, Kayseri Caddesi üzerindedir. Aksaray yönünden müzeye gidecek olanlar, Fevzi Çakmak Caddesi – Aksaray Caddesi, Atatürk Bulvarı – Kayseri Caddesi rotasını kullanarak bölgeye ulaşabilir. Ürgüp üzerinden gelecek olanlar ise şehir merkezinin girişindeki büyük kavşaktan Kayseri Caddesi yönüne sapmalıdır.

Ürgüp Müzesi Telefon Numarası: 0384 341 40 82

Ürgüp Müzesi Harita Koordinantları: 38.625829, 34.717134

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir