Paşabağları Müze ve Ören Yeri Nevşehir

Nevşehir’in turizm merkezi Kapadokya’da yer alan Paşabağları Ören Yeri, Rahipler Vadisi olarak da bilinmektedir. Sadece bölgenin değil Türkiye’nin en önemli turizm değerlerinden olan Peri Bacaları, Paşabağları bölgesinde yoğun şekilde görülmektedir.

Sel suları ve rüzgarın etkisiyle yüz yıllar içerisinde aşınan tüflü yapıların oluşturduğu konik gövdeli Peri Bacaları, çatıyı veya bir mantarı andırmaktadır. Çapları 1 metre ile 15 metre arasında değilen kaya blokları, her yıl dünyanın farklı bölgelerinden milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Nevsehir Pasabaglari Muzesi
Paşabağları Ören Yeri Girişi

Ören Yeri’nin giriş kısmında bilet gişesi, tuvalet ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. 2020 yılına kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilen bölgenin etrafı kapatılmış ve giriş kısmına eklemeler yapılarak ücretli hale getirilmiştir. 6 Aralık 1985 yılında Dünya Kültür Mirası’na alınan bölge, ağırlıklı olarak yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Yerli turistler de bölgeyi görmeye gelmektedir. Son dönemlerde Kapadokya’da gerçekleştirilen gelin damat fotoğraflarında Aşk Vadisi ile birlikte en çok tercih edilen yerlerden biri de Paşabağları’dır.

Pasabaglari Muzesi Oren Yeri
Paşabağları Müzesi ve Ören Yeri

Göreme Milli Parkı

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Göreme Milli Parkı, Paşabağları Ören Yeri’ni de içerisinde barındırmaktadır. Zelve Ören Yeri ile birlikte bölgenin en gözde gezilecek yerlerinden olan Paşabağları, tarih boyunca Hıristiyanların önemli yerleşimlerinden olmuştur.

3 vadiden oluşan Zelve Ören Yeri, Peri Bacaları oluşumlarının en yoğun bulunduğu bölgedir. Paşabağı ise eskiden Rahipler Vadisi olarak adlandırılmakta ve kendine özgü Peri Bacaları ile dikkat çekmektedir. Bölgedeki üç başlıklı yapılarından birinde Aziz Simeon adına yapılmış bir şapel ve inziva hücresi bulunmaktadır.

Nevsehir Pasabaglari
Paşabağları Ören Yeri

Paşabağları Ören Yeri Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Paşabağları Ören Yeri, kış döneminde 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilirken; yaz döneminde 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilmektedir. Ören yeri, bölgenin önemli turizm merkezlerinden olduğu için haftanın her günü ziyarete açıktır.

Ören yerine giriş için 2020 yılına kadar herhangi bir ücret alınmazken, bölgede yapılan düzenlemeyle birlikte ziyaretler ücretli hale getirilmiştir. Bölgenin ziyaret ücreti 15 TL’dir. Kapadokya bölgesindeki bütün yerleri ziyaret edebileceğiniz Müze Kart da buradaki gişeden alınabilmektedir. Ziyaret saatleri ve ücretlerle ilgili değişiklikleri muze.gov.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

Kapadokya Pasabaglari Oren Yeri
Nevşehir Kapadokya

Paşabağları Ören Yeri Nerede? Nasıl Gidilir?

Göreme Tarihi Milli Parkı içerisinde yer alan Paşabağları’nın Nevşehir il merkezine uzaklığı 20 kilometre, Avanos’a uzaklığı 5 kilometre ve Göreme’ye uzaklığı 6 kilometredir. Çavuşin’i yakınında yer alan Paşabağları’na Zelve yolu üzerinden Zelve Açık Hava Müzesi‘ne gelmeden hemen önce ulaşılmaktadır.

Yazı içeriği ve görseller, Tatil Ana sitesi tarafından hazırlanmıştır. Link kullanarak kaynak göstermeden kullanılması yasaktır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir