Samsun Gölalan Şelaleleri

Samsun Golalan Selalesi

Karadeniz’in turizm merkezlerinden olan Samsun, gezilecek yerleriyle dikkat çekmektedir. Tarih, kültür, doğa, yaz ve kış tatili konusunda geniş bir yelpazeye sahip olan Samsun gezilecek yerler listesi, bir hayli kalabalıktır. Bununla beraber Samsun gezinizde es geçmemeniz gereken bir diğer nokta ise Samsun’da ne yenir? başlıklı yazımızda da yazdığımız, yöresel lezzetlerdir.

Samsun’un merkez ilçelerinden olan Canik’teki Gölalan Köyü, son dönemde turizme kazandırılan yerlerden biridir. Samsun şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta yer alan Gölalan Köyü’nde bulunan şelale, yeşillikler arasında oldukça güzel görüntüler sunmaktadır. Canik Dağları’nın uzantısı olan tepelerin arasındaki Gölalan Şelalesi, Mert Irmağı’nın bir kolu olan Akçay üzerinde yer almaktadır.

Gölalan Şelaleleri olarak bilinen bu doğa güzelliği, Gölalan Köyü’nün hemen yanından geçen dere yatağındadır. Dere boyunca uzanan bir doğa yürüyüşünün ardından şelalere ulaşmanız mümkündür. Bölgede görülmeye değer güzellikte birçok şelale bulunmaktadır. Fakat bunlardan en çok bilinenleri, köye yakın olanlardır.

Köye en yakın şelale, yaklaşık 5 metre yükseklikten düşmektedir. Sarp kayalıklarla çevrilen vadinin biraz ilerisinde ise 10 metre yükseklikten düşerek küçük bir gölet oluşturan bir başka şelale bulunmaktadır.

Samsun gezilecek yerler listenize Canik’in Gölalan Köyü’ndeki doğa harikası şelaleri de eklemeli ve henüz çok az kişi tarafından bilinen bu turizm merkezini ziyaret etmenizi öneririz. Bölgedeki şelaleler dönem dönem kuruduğu için, İlkbahar veya Sonbahar mevsiminde ziyaret etmeniz daha iyi olacaktır.

Samsun Golalan Selaleleri

Samsun Gölalan Şelaleri Nerede?

Samsun şehir merkezine 35-40 dakika uzaklıkta bulunan şelaleler, Canik ilçesine bağlı Gölalan Köyü’ndeki Üçpınar Mahallesi’ndedir.

Canik’teki Metro Grossmarket’in bulunduğu yerden Harzemşah Sokak ve sonrasında Samsun-Asarcık karayolunu kullanarak yaklaşık 10 kilometre gittikten sonra sağ taraftaki yol ayrımına sapmanız gerekiyor. Buradan asfalt yolu izleyerek Gölalan tabelaları takip edebilirsiniz.

Manzara eşliğinde 10 kilometre kadar gittikten sonra Gölalan Köyü’ne ulaşıyorsunuz. Köyün biraz ilerisinde yer alan şelalere gitmek için yaya olarak devam etmeniz gerekiyor. Bazı noktalarda suyun içerisinde geçmek durumunda kalacağınız için buna uygun kıyafetler götürmenizi öneririz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir