Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi, Türkiye’de müzeler içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Samsun’da gezilecek yerler arasında yer alan Kent Müzesi’nin önemli konumu, tarihi değerlerin modern teknolojiler kullanılarak son derece düzenli ve güzel bir şekilde sergilenmesinden kaynaklanmaktadır.

12 Şubat 2013 tarihinde müze olarak hizmete açılan Samsun Kent Müzesi, Samsun şehrinin sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapılarına ilişkin bilgiler, malzemeler ve belgeler sunmaktadır. Samsun Kent Müzesi, açıldığı tarihten itibaren 2 ay içerisinde 20 bin ziyaretçi ağırlamıştır. Müze ayrıca ”Tarihi Kentler Birliği”nin jüri özel ödülünü kazanmıştır.

Samsun Kent Müzesi’nin oluşturulması aşamasında pek çok kurum ve kuruluş katkıda bulunmuştur. Bunlar: Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Yerel Tarih Grubu, Alaçam Mübadele Müzesi, Samsunspor, Samsun PTT Başmüdürlüğü, Gazi Müzesi, Düşevi Oyuncuları Tiyatrosu, Tekkeköy Belediyesi, Yakakent Belediyesi, Çarşamba Ayakkabıcılar Odası, Kanal S, Halk gazetesi, Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırma Derneği, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Samsun 6. Bölge Eczacılar Odası Başkanlığı’dır.

Samsun Kent Müzesi’ne giriş için cuzzi bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu nedenle müzeyi gezmeye gelen ziyaretçiler, yetişkin 2 TL ve öğrenci 1 TL olmak üzere giriş yapabiliyor.

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi Binası

Samsun Kent Müzesi’nin bulunduğu bina, tarihi bir yapıdır ve demiryolları tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen demiryolu işletmelerinden ve lojmanlarından bir tanesi de bugünkü müzenin bulunduğu yerdir. 1928 tarihinde inşa edilen bina, Samsun-Sivas Demiryolu İnşaat ve İşletme İdaresi olarak ve Devlet Demiryolu Lojmanı olarak yapılmıştır. Daha sonra Cumhuriyet Caddesi tarafına 1936 yılında ek bir bina inşa edilmiştir ve bu bina Samsun Demirspor lokali olarak kullanılmıştır.

Samsun Kent Müzesi’nde Neler Var ?

Samsun Kent Müzesi; A1, B1, B2, B3, C1, C2 ve C3 şeklinde 7 kısımdan oluşmaktadır. Müzenin giriş kısmı olan A1 bölümünde Samsunlu ünlüler, Samsun’un kronolojik tarihi, Kurtuluş Savaşı
sırasında Samsun ve Samsun’un geçmişte en önemli geçim kaynağı olan tütüncülük hakkında bilgi verilmektedir.

Müzenin B1 kısmında Samsun’da yaşanan mübadele ve göçler, Samsun’daki afetler, müze binasının tarihçesi, ve Samsun’un eski görsellerinden oluşan bölümler bulunmaktadır. B2 kısmında Cumhuriyet döneminde Samsun, Atatürk ve Samsun, Samsun’un vekilleri, Samsun’un valileri, Samsun’un belediye başkanları ve şehrin demografik yapısı hakkında bilgiler sergilenmektedir. B3 kısmında ise Samsun’un tarihi yapıları, mimari yapıları, ulaşım tarihi gibi bilgiler bulunuyor.

Müzenin C1 kısmında Samsun’da ve Karadeniz’de balıkçılık ile ilgili bilgiler ve balmumu Heykelleriyle beraber çeşitli görseller bulunuyor. C2 kısmında Samsunspor’un ve Samsun’da sporun tarihi, Samsun eğitiminin tarihi, Samsun iletişiminin tarihi, Samsun coğrafi yapısı, Samsun ekonomisi ve Samsun’da turizm ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Samsun Kent Müzesi’nin C3 bölümünde ise Samsun’un sağlık, yemek, kültür, sanat tarihinin yanı sıra düğün gelenekleri gibi kısımlar bulunuyor.

Samsun Kent Müzesi Samsunspor

Samsun Kent Müzesi Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

Samsun Kent Müzesi, haftanın her günü aralıksız olarak ziyarete açılmaktadır. Müzenin ziyaret saati ise sabah 08:00’de başlamakta ve 17:00’de sona ermektedir. Müzedeki ziyaret sırasında müze görevlilerinin rehberliğinde gezinti yapabileceğiniz gibi elektronik rehber kullanarak kulaklık ile bilgi almanız da mümkündür.

Samsun Kent Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Samsun Kent Müzesi, Samsun şehrinin merkez ilçesi olan İlkadım’da bulunmaktadır. Atakum tarafından müzeye ulaşmak için tramvay hattını kullanmanız gerekmektedir. Tramvay ile Gar İstasyonu’nda inip az mesafe yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Samsun Otogarı’ndan Samsun Kent Müzesi’ne gitmek için ise otogardan kalkan servisleri kullanıp Cumhuriyet Meydanı’na gidebilir ve buradan 10 dakikalık bir yürüyüş ile müzeye ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir