Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi, Konya

Şems-i Tebrizî Camii ve Türbesi, Konya’da gezilmesi gereken yerler arasında yer alan önemli bir yapıdır.

Mevlana Celaleddin Rumi’nin hocası olan Şems-i Tebriz-i’nin adını taşıyan camii ve hemen yanında yer alan türbesi, Mevlana Türbesi’nden sonra en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir.

Şerafettin Cami’nin kuzey tarafında yer alan yapı, eskiden mezarlık olan Şems Parkı’nın içerisine inşa edilmiştir. Yapının tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber, 13.yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Fakat kimin tarafından yapıldığı belli değildir. Yapının 1510 senesinde Abdürrezakoğlu Emir İshak Bey tarafından mescid ile beraber onarıldığı ve genişletildiği bilinmektedir.

Eyvan şeklinle inşa edilmiş olan Şems-i Tebrizi Türbesi, kalem işiyle süslenmiş olan ahşap Bursa kemeri ile mescide açılmaktadır. İkişer pencere bulunan türbenin pencerelerinin biri üstte biri alttadır. Türbenin duvar kısımlarında bir bezeme bulunmamaktadır. Yapının tavanın geometrik motifler ile bezeme yapılmıştır. Üzeri örtülü olan sandukanın alt kısmında kuyu bulunduğu söylenmektedir. Fakat yapılan araştırmalarla bu bölümde kuyu değil mumyalık olduğu bulunmuştur. Gövde kısmı taştan tambur, külahı ise tuğladan yapılan türbe 1977 senesinde yapılan tamiratında orijinalliğini biraz kaybetmiştir.

Konya’da gezilecek yerler ile ilgi Mevlana Türbesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Şems-i Tebrizî Camii ve Türbesi Konya

Şems-i Tebrizî Kimdir ?

Tam adı Şemsüddîn Muhammed bin Alî bin Melikdâd Tebrîzî, kısaca Şems-i Tebrîzî olarak bilinmektedir. İranlı Azerbaycan Türkü olan Tebrîzî, İslam alimi ve mutasavvıftır. Mevlana’nın gönül dünyasında büyük değişikliklere sebep olan Tebrîzî, ilahi aşk şiirlerinden oluşan “Dîvân-ı Şems-î Tebrîzî” isimli esere de sahiptir.

Şems-i Tebrizî Camii ve Türbesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi, Konya’nın merkez ilçesi olan Karatay’daki Şems Caddesi ve Şerafettin Caddesi kesişiminde bulunmaktadır. Türbe, Mevlana Müzesi’ne ve Alaaddin Tepesi’ne yakın bir konumdadır.

Konya Otogarı’ndan Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi’ne gitmek için tramvaya binerek Alaaddin Durağı’nda inerek Mevlana Caddesi üzeriden sola döndükten sonra ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konya Tren Garı’dan Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi’ne gitmek için ise, gara yakın bir konumda bulunan eski stadyumun önünden Meram-Yeniyol minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir