Tarihi Çakallı Hanı, Samsun

Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Çakallı’da bulunan Tarihi Çakallı Hanı, Samsun’da gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. İpek Yolu üzerinde bulunan ve kervansarayların bu yoldaki durakların biri olan Tarihi Çakallı Hanı, 2011 yılında gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarıyla Samsun’da ziyaret edilen yerlerden biri oldu. Tarihi Çakallı Hanı‘nın tarihi dokusuyla beraber yöreye özgü menemen yemeği üzerine hizmet veren restoran, yapının bilinirliğini bir hayli arttırdı.

Çakallı Hanı Tarihçesi

Çakallı Hanı’nın kuruluşu 1200’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin hükümdarlarından 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edilen han, tarihi İpek Yolu’nun güzergahı üzerinde bulunmaktadır. Çakallı Hanı, bahçesinde yer alan kalıntılarla birlikte 1.541 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bunun 800 metrekarelik kısmı, hanın yer aldığı kapalı alan oluşturmaktadır. Taştan yapılan Çakallı Hanı, 24 bölme barındırmaktadır. Hanın kapısı ise, 3-3,5 metre yükseklikte oldukça geniş bir kapıdır.

Çakallı Hanı’nda Ağustos 2011 tarihinde Samsun İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışmaları başlatılmıştır. ”İpek Yolu’nda Bir Durak Çakallı Han” adıyla başlatılan proje çalışmalarıyla beraber tahrip haldeki han onarılmıştır. 1 milyon 120 bin TL harcanan proje, 3 yıl gibi bir sürenin ardından tamamlanmıştır.

Tarihi Çakallı Hanı Restoran

Çakallı Han’daki restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla beraber hanın içerisine kurulan lokanta hizmet vermeye başlamıştır. Tarihi dokuya zarar vermemek için hanın içerisinde lavabo ve mutfak bulunmamaktadır. Hanın hemen dışına inşa edilen prefabrik yapılar; mescid, lavabo ve mutfak olarak kullanılmaktadır. Hanın zeminine yerleştirilen tahta platform üzerine masalar ve sandalyeler yerleştirilmiştir. Çakallı’nın en meşhur yemeği olan menemen, burayı ziyaret edenlerin ilk tercihidir. Menemen haricinde; yine yöresel bir yemek olan tirit ve diğer kahvaltı çeşitleri de menüde yer almaktadır.

Çakallı Hanı’nda Samsun’un yöresel lezzetlerinden tirit yemeğini de yemeniz mümkündür. Fakat bunun için bir gün öncesinden telefon ile sipariş vermeniz gerekmektedir. Gerçek bir tirit yemeği, kolay kolay bulunmadığı için bu yemeği yiyebileceğiniz restoran sayısı oldukça azdır.

Çakallı Hanı Restoran Hangi Saatler Açık ?

Çakallı Han Restoran, haftanın yedi günü ziyarete açıktır. Restoran, her gün sabah 10:00’da hizmet vermeye başlamaktadır. Restoranın kapanış saati ise 21:00’dır.

Çakallı Hanı Restoran Menemen Ne Kadar ? Fiyatlar

Çakallı Hanı’nda sade, sucuklu, kavurmalı ve karışık menemen çeşitleri bulunmaktadır. Tek kişilik menemen fiyatları, 15 TL ile 20 TL arasındadır. Bunun haricinde sade, sucuklu, kavurmalı ve karışık sahanda yumurta çeşitleri bulunmaktadır. Bunları fiyatları, 10 TL ile 20 TL arasındadır. Kahvaltı tabağı 20 TL, gözleme çeşitleri ise 8 TL ile 15 TL arasındadır. Fiyatlarda ve menüde değişiklik olabilir.

Çakallı Hanı

Tarihi Çakallı Hanı’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Çakallı Hanı, Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Çakallı Köyü’nde bulunmaktadır. Çakallı, Samsun’un menemenleriyle meşhur bir bölgesidir. Samsun-Çorum yolu üzerinde işlek bir güzergahta yer alan Çakallı’da yol boyunca bir çok menemenci bulunmaktadır. Çakallı Hanı ise yol üzerinde yer almamaktadır. Samsun şehir merkezi ile Çakallı arası yaklaşık 33 kilometredir. Yollar geniş ve düz olduğu için ulaşım son derece kolaydır.

Özel araç ile Samsun-Çorum karayolu üzerinden Çakallı’ya vardıktan sonra Tarihi Çakallı Hanı tabelasını göreceksiniz. Yolun her iki tarafında da bulunan bu tabelaları takip ederek, anayoldan yaklaşık 300 metre uzaklıktaki Çakallı Hanı’na kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çakallı Hanı’na otobüsle gitmek için ise Samsun Otogarı’ndan kalkan Kavak ilçe otobüslerini kullanmanız gerekmektedir. Kavak veya Ladik’e giden otobüsler, Çakallı’dan geçmektedir. Çakallı Hanı sapağında inip, 300 metre kadar yürüdükten sonra bölgeye ulaşabilirsiniz.

Çakallı Hanı Telefon Numarası: 0 362 751 61 71

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir