Ulu Camii, Bursa

Bursa’da gezilecek yerler arasında yer Ulu Camii, şehrin en önemli tarihi yapılarından bir tanesidir.

Evliya Çelebi’nin Bursa’nın Ayasofya’sı diye tabir ettiği Bursa Ulu Camii, Yıldırım Bayezid (I.Bayezid) tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Ali Neccar olan caminin yapımına 1396 yılında başlanmış ve 1399 yılında tamamlanmıştır.

Şehrin en büyük simgelerinden biri olan Bursa Ulu Camii, 5.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır ve 20 kubbe ile üzeri örtülmüştür. Beş sıra halinde dizilen kubbeler, camiye farklı bir görüntü katmaktadır. Kasnaklar mihrap ekseni üzerindekiler en yüksek olmak üzere yanlara doğru gidildikçe her sırada daha alçak düzenlenmiştir. Türk-İslam dünyasının en eski camilerinden biri olan Ulu Cami’nin minberinin giriş kapısı üzerinde bulunan kitabede, altın yaldızla Osmanlıca ”Yıldırım Beyazıt Han tarafından hicri 804 (miladı 1399) yılında yaptırılmıştır” yazmaktadır.

Bursa Ulu Camii

Bursa Ulu Camii Hızır A.S. Efsanesi

Bursa Ulu Cami’nde Hızır A.S. namaz kıldığına dair bir rivayet bulunmaktadır. Somuncu Baba, Ulu Cami’nin yapıldığı sırada buraya gelerek inşaatta çalışan işçilere somun dağıtırmış. Günlerden bir gün Somuncu Baba yine ekmek dağıtırken Hızır A.S. orada bulunduğunu fark etmiş. Hemen yanına giderek sen Hızırsın anladım demiş. Eğer camiye her gün gelip namaz kılacağına söz vermezsen, buradaki herkese senin Hızır olduğunu söylerim demiş. Hızır A.S. geleceğine dair söz vermiş ama hangi vakit geleceğim bana kalsın diye şart koşmuş. O günden sonra Hızır A.S. her gün Ulu Cami’ye gelerek vav harfinin önünde namaz kaldığı rivayet edilmiş. Bu inanç, bugün de oldukça yaygındır ve camide namaz kılan insanlar vav harfinin orada namaz kılmaya özen göstermektedir.

Bursa Ulu Camii İçi

Bursa Ulu Cami’ye Nasıl Gidilir ? Ulu Camii Nerede ? Ulaşım

Ulu Camii, Bursa şehir merkezinde Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Bursa’nın meşhur Heykel bölgesinde yer alan Ulu Cami’nin önünden dolmuş, otobüs ve tramvay geçmektedir. Şehrin bir kısmını dolaşan tramvaya binerek Ulu Cami Durağı’nda yani caminin tam karşısında inebilirsiniz.

Bursa Otogar’dan Ulu Cami’ye gitmek için ise tramvay kullanılamamaktadır. Bursa Otogar’dan kalkan 38 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Otogar’dan Kent Meydanı ve Heykel tarafına giden 38 numaralı otobüs, Ulu Cami’nin tam önünden geçmektedir. 38 numaralı otobüs her gün 06:15’de sefer yapmaya başlamakta ve ortalama 15 dakikada bir geçerek 23:40’a kadar otobüs bulunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir