Yüzen Adalar, Bingöl

Bingöl’de bulunan ”Yüzen Adalar” bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turist çekmeye başlamıştır.  Bingöl’ün Solhan ilçesinden yer alan ve bölge halkı tarafından keşfedilen Yüzen Ada, Bingöl’ün doğal güzelliklerinden ve Bingöl’de gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Bir krater göl olan gölün içerisindeki adalar, tamamen doğal olarak oluşmuşlardır. Üç tarafı tepelerle çevrili olan düz bir arazideki gölün alanı 300 metrekare kadardır. Gölün derinliğinin ise 50 metreden fazla olduğu tahmin edilmektedir. Gölün altından gelen sular, gölü beslemektedir.

Yaz ve kış mevsiminde göl suyu seviyesi aynı kalmaktadır. Tatlı suya sahip olan bu göl, oldukça berraktır ve bu suda balık yetiştirmek mümkündür.

Bingöl turizmine yeni bir değer katan Yüzen Adalar, bu gölün ortasında ağır ağır hareket etmektedir. Adanın üzerinde 4-5 tane bodur ve dış budak ağacı yer almaktadır. Göl suyundan beslenen çevredeki bitki örtüsü, adanın etrafında yemyeşil bir görüntü yaratmaktadır.Ada üzerindeki ot köklerinin sarıcı özelliği, toprağın tamamen bitki kökleri ile kaynamasını ve yapışmasını sağlamıştır.

Solhan Yüzen Adalar

Bingöl Yüzen Adalar Turizm Faaliyetleri

Solhan Yüzen Adalar olarak bilinen alanın turizm açısından popülerliğinin artması, yetkilileri de harekete geçirdi. Bu kapsamda yüzen adaların tahrip olmaması için göl çevresi tel örgülerle çevrildi ve gelen ziyaretçilerin vakit geçirmesi için seyir terasları, dağ kulübeleri, piknik ve çocuk oyun alanları inşa edildi.


Turna Gölü üzerinden üzerinde bulunan bu adaları korumak ve turizme kazandırmak amacıyla başlatılan ”Turizmin Anahtarı Yüzen Ada Projesi” ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı aracılığı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ”Yüzen Adalar Tabiat Anıtı” olarak ilan edildi.

Fırat Kalkın Ajansı tarafından da desteklenen proje dahilinde gölün çevresi düzenlenirken tel örgüler ile göl içerisinde adaların üzerine çıkmak engellendi.

Bingöl Yüzen Adalar Tabiat Anıtı

Bingöl Yüzen Adalar Nerede ? Ulaşım

Yüzen Ada veya Yüzen Adalar olarak adlandırılan yer, Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Hazarşah Köyü yakınında bulunmaktadır. Aksakal Göl Mezrası’ndaki bu doğa harikası, Bingöl-Solhan karayoluna 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Bingöl’den Muş istikametine doğru ilerlerken Solhan ilçesine gelmeden 5 kilometre önce yol kenarında Yüzen Adalar tabelası görülmektedir. Toprak ve asfalttan oluşan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki bu yol, sizi direkt olarak Yüzen Adalar’a götürmektedir.

Bingöl Yüzen Adalar Fotoğrafları:

Bingöl Yüzen Adalar

Yüzen Adalar Bingöl

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum