Amasya Müzesi Giriş Ücreti ve Ulaşım

Amasya ilinin tarihi güzelliklerinden biri olan Amasya Müzesi, geçmişe ait bulundurduğu kalıntılar ile günden güne ziyaretçilerinin ilgilisi çekmeye devam etmektedir. Amasya’ya ziyarete gelen yerli ya da yabancı bütün turistlerin görmek istediği Amasya Müzesi, yerli halk tarafından da oldukça sevilmekte ve korunmaktadır.

1925 senesinde sadece iki odada toplanmaya başlayan eserlerin bir araya getirilmesi ile birlikte küçük bir müze deposu kurulmuştur. Eserlerin odaya sığamayacağı kadar çoğalması ile birlikte bir Müze Müdürlüğü halini almış ve 1980 yılında bugün ki halini alarak ziyaretçilerine açılmıştır. Birbirinden farklı 11 medeniyetin eserinin bulunduran müze, bölgenin en zengin ve en modern müzesidir. 3 kata sahip olan müzenin alt katı hala depo ve laboratuar olarak kullanılmaktadır. Birinci katta kantin ve dinlenme amacıyla oluşturulmuş bir salon ve en üst katta da müzeye ait eserler sergilenmektedir. Bahçesinde 6 tane mumya ziyaretçilerine sunulmaktadır.

Alt Salon: Bizans dönemine ait olan toprağın pişmiş hali ile elde edilen eserler bu salonda sergilenir. 1977 senesinde müzede sergilenmeye başlayan eserlerin Bafra’da batan bir geminin içerisinden çıkarıldığı söylenmektedir.

Üst Salon: İki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler arkeolojik ve etnografik olmak üzere ayrılmıştır.

Açık Hava: Bahçede o döneme ait olan taş yapıtlar sergilenmektedir.

Amasya Muzesi 1

Amasya Müzesi Yakınındaki Konaklama Yerleri

Amasya, Atatürk Caddesinde yer almakta olan Amasya Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra merkezde bulunan 25’e yakın otel arasından bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Hemen hemen her bütçeye uygun tek gecelik fiyatlar çıkartan oteller turistik geziniz boyunca sizleri oldukça özenle ağırlayacaktır. Bu sayede yapmanız gereken tek şey kalacak otel ararken standartlarınızı belirleyebilmeniz ve kendiniz için en doğru olan oteli seçmeniz olacaktır.

Amasya Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müze, yaz aylarında ( Nisan / Ekim ) 08.30 ve 19.00 saatlerinde, kış aylarında ( Kasım / Mart ) ise 08.30 ve 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır. Her gün açık olan ve tatil günlerinde de ziyaretçilerini bekleyen müzeyi, 5 TL lik giriş ücretini ödeyerek haftanın herhangi bir gününde ziyaret edebilme imkânına sahipsiniz.

Amasya Muzesi 2

Amasya Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Amasya’nın küçük bir şehir olma avantajını turistik geziniz boyunca yaşayabilirsiniz. Amasya merkezden yaklaşık 7 dakikalık bir uzaklığa sahip olan Amasya Müzesi’ne yürüyerek yaklaşık 10 dakikada, aracınızla ise neredeyse 3-4 dakikada gitmeniz mümkün. Amasya’ya geldikten sonra şehir merkezine giden herhangi bir dolmuş ya da minibüse binerek ( neredeyse hepsi şehir merkezine gitmektedir ) merkeze ulaşabilirsiniz. Sonrasında ise isterseniz sorarak, isterseniz tabelaları takip ederek oldukça kolay bir şekilde müze ziyaretinize başlayabilirsiniz.

Amasya Müzesi’ ulaşmak için, 0358 218 45 13 numaralı telefonu arayarak müzeye nasıl gideceğinizi öğrenebilir ya da müze hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir