Assos (Behramkale), Çanakkale

Assos, bir diğer adıyla Behramkale. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan şirin bir antik kenttir. Kazdağılarının eteklerine konumlanmış yapısı ve Edremit körfezinin incisi olması dolayısı ile tam anlamıyla doğanın Çanakkale’ye armağanıdır. Kentin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzdendir ki gerek tarihi yapısı, gerek kültürel mirası ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir.  Kendisi sakin, denizi duru olan bu beldenin son derece huzurlu olmasının sebebi şüphesiz ki muhteşem doğasıdır. Barışın ve sevginin sembolü olan zeytin ağaçları bu bölgede oldukça fazladır.

Assos Tarihi Yerleri

Assos’un tarihi yapısından bahsetmişken bölgeye adını veren antik kentten ve kentin içinde bulundurduğu öğelerden bahsetmeden geçmek olmaz. Assos antik yunan medeniyetiyle harmanlanmış bir bölgedir, kuruluşu M.Ö 6.yy’ a dayanır ve mitolojik öğelere oldukça sık rastlanır. İşte, Athena tapınağı da bunlardan bir tanesidir. Ve antik kentin en önemli öğesi sayılabilir.  Sanat, strateji ve barış tanrıçası olan Athena,  Assos’un koruyucu tanrısı olmaktadır. Sanırım bölgedeki zeytin ağaçlarının çokluğunun sebebi de budur. Tapınak M.Ö 525 yılında tamamlanmış ve Athena ya ithaf edilmiştir. Bu tapınağın bir diğer özelliği ise bölgede ki arkaik döneme ait tek dor tapınağı olmasıdır. Kentin içinde Athena tapınağından başka amfi tiyatro, nekrapol, surlar ve agora bulunmaktadır. Ziyarete açıktır.

Assos Athena Tapınağı

Assos’ta Neler Yapılır ? Aktiviteler

Assos kültür turizminin yanı sıra dinlenmek, eğlenmek ve denize girmek için de muhteşem bir yerdir, denizi oldukça temiz olmakla birlikte etrafında birçok koy ve bir de Assos antik limanını barındırır.  Bu koylardan en çok tercih edileni ise Kadırga Koyudur. Otellerin büyük kısmı butik olmakla birlikte her bütçeye göre otel bulunabileceği gibi civarda pansiyonlar da mevcuttur. Otellerin birçoğu tarihi dokuya zarar verilmeden eski yapıların restore edilmesi ile otele dönüştürülmüştür. Bu bakımdan kendinizi tarihin içinde bulacaksınız. Aynı zamanda doğayla da iç içe olabileceğiniz seçenekler de mevcut. Kaz dağının eteklerinde bulunan pansiyon ve oteller ile hem Assos’a şöyle bir tepeden bakma fırsatı bulabilir hem de doğayla iç içe olmanın keyfini çıkartabilirsiniz. Tercihinize göre plaja sıfır olarak konumlanmış otelleri de seçebilirsiniz. Böylece romantik Assos akşamlarının ve plajlarının tadına varabilirsiniz.

Assos Behramkale Çanakkale

Assos Felsefe Günleri Ne Zaman Yapılır ?

Assos kültürel mirasından vazgeçmemiş, halen geçmişin izlerini yaşatmaya devam eden bir yerdir. Felsefenin yapı taşları olarak görülen Platon ve Aristoteles’in M.Ö 300lü yıllarda burada ders verdiği ve Aristoteles’in ilk okulunu burada açtığı rivayet edilmektedir. Felsefe için bu denli önemli iki ismin burada ders vermesi günümüz felsefecileri için aydınlık bir yol olmuş ve bu geleneği burada sürdürmeye devam etmişlerdir. 2000 yılından bu yana, yılda iki kez olmak üzere Assos’da felsefe günleri düzenlenmektedir. Her yaz temmuz ayında yapılan etkinlik İngilizce olmakla beraber yurt dışından birçok katılımcıya ve konuşmacıya da ev sahipliği yapar. Her kış şubat ayında Türkçe gerçekleştirilen etkinlik ise Türkiye den birçok felsefe severi bir araya toplayarak hem felsefeyi hem de bu eşsiz yeri tanıtır. Bu vesileyle Aristoteles anısına 2009 yılında Assos’a Aristoteles’in bir heykeli de dikilmiştir.

Assos Felsefe Günleri

Assos’a Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Assos’a ulaşım ise oldukça kolaydır. Yaklaşık olarak İstanbul’a 6-7 ve İzmir’e 3-4 saatlik mesafededir. Ulaşım için özel araçlar kullanılabileceği gibi seyahat firmalarının araçları da tercih edilebilir. Seyahat firmalarının araçları ile seyahat ederseniz yolculuğunuz Çanakkale merkezde değil Ayvacıkta son bulur ve bu da ulaşımınız açısından oldukça kolaylık sağlar. Assos’un bağlı olduğu Ayvacıktan Assos’a varmak ise yaklaşık yarım saat sürmektedir ve bu bölgeye düzenli olarak taksi ve minibüs seferleri bulunmaktadır.

Assos Ulaşım Haritası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 yorum