Kömür Limanı, Saroz Körfezi, Çanakkale

Çanakkale’deki Saroz Körfezi’nde yer alan Kömür Limanı, küçücük bir koy olarak Türkiye’nin saklı cennetlerinden birini oluşturuyor. Çanakkale’de gezilecek yerler arasında yer alan Kömür Limanı dalış meraklıları ve kamp tutkunları için son derece ideal bir yer. Eskiden teknelerle kömür taşınan bölgenin adı da buradan geliyor.

Özellikle Türkiye’de dalış yapılacak yerleri arayanların uğrak noktalarından biri olan Kömür Limanı, Saroz Körfezi’ne bakan konumu ile ziyaretçiler için cazip bir seçenek oluşturuyor. Lodos sırasında denizden karaya, poyraz sırasında ise karadan denize doğru esen rüzgarlar, bölgede doğal bir su döngüsü yaratıyor ve sürekli temiz kalmasını sağlıyor.

Özellikle hafta sonlarında kalabalıklaşan Kömür Limanı; İstanbul, Çanakkale, Bursa, Kocaeli gibi yakın şehirlerde bulunan dalış okullarının eğitim alanı kullanılıyor. Denizin içerisinde bulunan yaklaşık 150 metre uzunluğundaki duvar boyunca, pek çok deniz canlısı gözlenebiliyor. Dalış meraklıları kadar sualtı fotoğrafçıları için de eşsiz yerlerden biri olan Kömür Limanı’nda mercan, karagöz, yunus ve ayıbalığı gibi canlılarla karşılaşabilirsiniz. Koyun bitiminde başlayan kayalık bölgesi ise olta avcılarının tercih ettiği nokta oluyor.

Kömür Limanı Saroz

Kömür Limanı Konaklama – Kömür Limanı Kamp Alanı

Kömür Limanı’nda konaklamak veya Kömür Limanı’nı gezmek isteyenler iki farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki Çanakkale’nin Gelibolu bölgesinde otellerde, pansiyonlarda konaklamak ve koya günübirlik geziler ile gelmek.

Diğer seçenek ise herhangi bir tesisin yer almadığı Kömür Limanı Plajı’nın hemen bitiminde başlayan alanda kamp yapmak. Bölge çadır kampı için ve karavanlar için kullanılabilir durumda. Kamp alanının iyileştirme çalışmaları kapsamında bir takım düzenlemeler yapılıyor. Tuvalet ihtiyacınızı karşılayacağınız bir yer bulunsa da duş, elektrik gibi ihtiyaçlar hakkında ziyaretçilerin olumlu yorum yaptığı söylenemez. Bölgede yer alan bir işletme, çadır yeri kamp ücreti olarak ortalama 10 TL alıyor. Ayrıca yiyecek ve içecek imkanı da bulunuyor.

Kömür Limanı Saroz Kamp Alanı

Kömür Limanı’na Nasıl Gidilir ? Kömür Limanı Nerede ? Ulaşım

Kömür Limanı, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesi yakınlarındaki Fındıklı’da bulunuyor. İstanbul’dan Kömür Limanı’na gidecek olan Tekirdağ’ı geçtikten sonra Keşan’dan Gelibolu istikametine doğru gitmeliler. Ana yolu takip ederek Gelibolu’yu geçer geçmez tepelik bir alandaki Petrol Ofisi karşınıza geliyor. Petrolü yaklaşık 500 metre kadar geçtikten sonra sağa doğru keskin bir şekilde dönerek Fındıklı Köyü yoluna sapıyorsunuz. Fındıklı Köyü’ne vardıktan sonra düz gittiğiniz zaman yeşilliklerin arasından bütün güzelliği ile Kömür Limanı’na ulaşıyorsunuz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir