Bikini Adası, Amerika

Amerika’da Marshall Adaları’ndaki 23 adadan oluşan Bikini Adası (Bikini Atolü), nükleer bomba denemeleri nedeniyle kimsenin yaşamadığı bir yerdir. 23 adadan oluşan bir atol (Tropikal denizlerde, mercanların bir araya toplanmasıyla oluşmuş olan, halka biçiminde adacık) olan Bikini Adası’nda Amerika Birleşik Devletleri tarafından tam 23 adet nükleer bomba denemesi yapılmıştır.

Genellikle gezilecek yerler hakkında bilgi verdiğimiz Tatil Ana’da bu defa gezmenin tehlikeli olduğu bir yeri tanıtıyoruz.

Bob Hope isimli komedyen, bu bölge ile ilgili “Savaş biter bitmez dünyada savaşın bulaşmadığı tek noktayı bulduk ve cehenneme çevirdik.” demiştir. Marshall Adalar Cumhuriyeti’nde bulunan bu bölgede Bikini Adası ile beraber civardaki üç adada da çeşitli denemeler yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda adaların üzerinde ve suların altındaki bütün canlılık (flora ve fauna) yok edilmiştir.

Bikini Adasi Atoll Nerede

ABD, burada deneylere başlamadan önce ada üzerinde 162 kişi yaşıyordu. 1946 yılında zorunlu göçe tabi tutulan ada sakinleriyle beraber bölge tamamen boşaltılmıştır.

Uzun süren deneylere göre ada ve civarında 23 adet nükleer bomba denemesi gerçekleşmiştir. Bu testlerin ardından yıllar geçmesine rağmen radyasyon seviyesi hala insanların sağlık bir şekilde yaşayabileceği düzeyde değildir. Bikini Atolü ve civarında doğal hayat yavaş yavaş canlanmaya başlamıştır.

Bikini Adasi Amerika

1946 yılında adadan göç ettirilen yerlilerden 105’i zaman içerisinde hayatını kaybederken, az bir bölümü hala radyasyon seviyesinin zamanla düşmesini beklemektedir. ABD’nin ise burada radyolojik kirliliği temizleme gibi bir çabası bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.