Teksas Dallas Gezilecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Dallas’ta gezilecek yerleri, bu yazımızda sizin için derledik. Teksas eyaletinde yer alan Dallas, petrol ve pamuk sanayisi nedeniyle tarih boyunca ülkenin önde gelen şehirlerden biri olmuştur.

Nüfusu 1 milyondan fazla olan Dallas şehri, İspanyol sömürgecilerinin bölgeye gelmesiyle kurulmuştur. 1836 yılında Teksas Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte bu devletin sınırları içerisinde kaldı. 1845 yılında Teksas Cumhuriyeti’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne dahil olmasıyla beraber, Dallas da Birleşik Devletler içerisinde bir şehir haline gelmiştir.

Amerikalılar arasında ”Big-D” olarak Dallas, Teksas’ın en önemli şehirlerindendir. Dallas denince akla ilk olarak kovboylar, ponpon kızlar ve dünyaca ünlü Dallas dizisi gelmektedir. Dallas ve Fort-Worth olarak bilinen iki ayrı kısımdan oluşan şehir, düz bir alana konumlanmıştr.

Rodeo Şovları

Rodeo Shows Dallas

Amerika’nın kovboyları ile ünlü Dallas, şehirde gezen atlıları, oduncu gömleklileri ve kovboy yeleği giymiş kişileri görebileceğiniz bir yerdir. Dallas kültürünün ayrılmaz bir parçası olan rodeo, günümüzde şehrin en çok ilgi gören şovların biri haline gelmiştir. Durum böyle olunca, Dallas tatilinizde rodeo şovu izlemeden şehirden dönmemeniz gerekir.

Rodeo şovları için internet siteleri üzerinden bilet satışları yapılmaktadır. Biletler satışa çıkar çıkmaz yoğun ilgi görmekte ve kısa sürede tükenmektedir. Bu nedenle biletlerinizi önceden almanızda fayda vardır. Genellikle cuma ve cumartesi akşamları düzenlenen rodeo gösterileri için Stockyardsrodeo sitesi üzerinden bilet satın alabilirsiniz.

Sixth Floor Müzesi (John F. Kennedy Müzesi)

Sixth Floor Muzesi Dallas

Dallas, Amerika tarihinde Kennedy suikastinin gerçekleştirildiği yer olarak ayrı bir öneme sahiptir. Amerikan başkanı John F. Kennedy’nin suikaste uğradığı yer, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Dealey Plaza’nın altıncı katındaki yer, Kennedy suikastini gerçekleştiren Lee Harvey Oswald’ın başkana ateş ettiği noktadır.

Müze içerisinde 40 binden fazla fotoğraf, röportaf ve video sergilenmektedir. Suikastin detayları ve John F. Kennedy’nin hayatıyla birlikte suikastçinin pusu kurduğu yer ve 22 Kasım 1963 yılından beri muhafaza edilen tüfek, müzede sergilenenler arasındadır. Giriş ücreti 16 dolar olan Sixth Floor Müzesi, 10:00 ve 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Pioneer Plaza Parkı

Pioneer Plaza Parki Dallas

Dallas şehir merkezindeki Kongre Merkezi Bölgesi’nde bulunan Pioneer Plaza Parkı, turistik yerlerden biridir. Bölgedeki en büyük halka açık olan en büyük alan olan park içerisinde bulunan sığır heykelleri, oldukça ilgi çekicidir.

Southfork Ranch

Southfork Ranch Dallas

80’li ve 90’lı yıllarda ortalığı kasıp kavuran meşhur Dallas dizisinin çekildiği yer olan Southfork Ranch, Dallas’taki popüler turistik noktalardandır. Birçoğumuzun Amerika ile tanışmasını sağlayan bu dizinin çekildiği yer, özellikle çocukluğunda veya geçnliğinde diziyi seyredenler için oldukça anlamlı bir yer. Southforkranch sitesinden çiftlikle ilgili detaylı bilgi alabilir ve turlara katılabilirsiniz.

Fort-Worth Stockyard

Fort Worth Stockyard Dallas

Dallas’ta mutlaka görülmesi gereken turistik yerler arasında yer alan Fort-Worth Stockyard, Dallas’ın kuzey bölgesindeki Fort-Worth’ta yer almaktadır. Şehir merkezine ortalama yarım saat uzaklıktaki bu yer, Dallas’ın meşhur kovboy ruhunu yaşayarak görebileceğiniz bir bölgedir. Burada kovboy kıyafetli insanların arasında dolaşabilir ve Texas steak burger yiyebilirsiniz.

Reunion Tower

Reunion Tower Dallas

Şehir merkezindeki Downtown Bölgesi’nde yer alan Reunion Tower, Dallas şehrinin manzarasını seyretmek için tercih edebileceğiniz bir yerdir. Kaliteli ve pahalı restoranların bulunduğu 171 metre uzunluğundaki kule, 1978 yılında inşa edilmiştir.

Reunion Kulesi, 3 kattan oluşmaktadır ve en üst katı gözlem bölümü olarak düzenlenmiştir. Akşamları LED ışıklar ile aydınlatılan kule, şehrin simgelerinden biridir.

Perot Museum of Nature and Science

Perot Muzesi Dallas

Dallas’taki Perot Doğa ve Bilim Müzesi, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız güzellikte bir yerdir. 3D teknolojisi ile süslenen uzay sergilerinden dinazor iskeletlerine kadar geniş bir yelpazede koleksiyonlar sunan Doğa ve Bilim Müzesi, Dallas gezi listenizde olması gereken yerlerdendir.

Bishop Arts District

Bishop Arts District Dallas

Sanat severlerin Dallas’taki ziyaret etmesi gereken yerlerin başında Bishop Bölgesi gelmektedir. Bishop Sanat Bölgesi olarak da bilinen bu bölgede 60’tan fazla lokanta, bar ve sanat galerisi bulunmaktadır. Özellikle renkli şarap festivallerine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkan bölgedeki barlarda veya butik kafelerde içeceklerinizi yudumladıktan sonra çok sayıdaki sanat galerisinin birbirinden güzel sergilerini ziyaret edebilirsiniz.

Dallas World Aquarium

Dallas World Aquarium

Dallas Akvaryumu, Amerika’nın ve Avrupa’nın birçok yerinde bulunan akvaryumların benzeridir. 1924 yılında inşa edilen tarihi bir binada bulunan akvaryum, resmi olarak 1992 yılında ziyarete açılmıştır. İki kattan oluşan Dallas World Akvaryumu’nun birinci katı akvaryumlardan ve deniz canlılarından oluşurken ikinci katında yağmur ormanları konsepti ve farklı canlıların bulunduğu botanik bir bahçe yer almaktadır.

Dallas Botanik Bahçesi

Dallas Botanik Bahcesi

Bütün büyük şehirlerde yer alan botanik bahçelerinin bir benzeri, Dallas’ta da bulunmaktadır. Birçok farklı türden bitkinin yer aldığı botanik bahçesinde, her yıl sonbahar mevsiminde ”Bal Kabağı Festivali” düzenlenmektedir. Bu festival kapsamında aynı anda 75 bin adet bal kabağından ”Bal Kabağı Köyü” yapılmaktadır.

White Rock Gölü’nün güney tarafında yer alan Dallas Arboretum ve Botanik Bahçesi, 267 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. 19 farklı bahçe bulunan Dallas Arboretumu, 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Botanik Bahçesi’nin giriş ücreti, 15 dolardır.

Dallas Museum of Art (Dallas Sanat Müzesi)

Dallas Museum of Art

Downtown mevkiindeki Art Distirct’de (Sanat Mahallesi) yer alan Sanat Müzesi, 24 binden fazla eseri koleksiyonunda bulundurmaktadır. Antik Yunan Dönemi’nden modern sanat tarihine kadar farklı çağlardan eserler barındıran müzede Yunan, Mısır ve Roma dönemlerine ait eserler ilgi çekicidir. Özel sergilerin de düzenlendiği müze, pazartesi günleri haricinde 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Dallas Hayvanat Bahçesi (Dallas Zoo)

Dallas Hayvanat Bahcesi Zoo

Teksas Eyaleti’nin ne büyük hayvanat bahçesi olan Dallas Zoo, şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. Bünyesinde 2 binden fazla egzotik hayvanın bulunduğu Dallas Hayvanat Bahçesi’nde zürafa besleyebilir, aslanların yemek yemelerini izleyebilir, ata binebilir veya keçileri sevebilirsiniz. Dallas Zoo’daki en popüler aktivitelerden biri ise Zero Gravity Park’taki (Zero Gravity Thrill Amusement Park) serbest düşüş ve bungee jumping’tir.

George Bush Başkanlık Merkezi (George Bush Presidential Center)

Dallas George Bush Muzesi

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanı George Bush’un kütüphanesi ve müzenin bulunduğu bina, George Bush Başkanlık Merkezi adıyla turistlere hizmet vermektedir. Başkan Bush’un 8 yıllık başkanlık hayatına ait 70 milyon sayfalık evraklar, 4 milyon fotoğraf ve 200 milyon e-maile kadar birçok materyal, müzede sergilenmektedir. İkiz Kuleler’den kalan bir demir parçası, Bush’un Beyaz Saray’daki Oval Ofisi’nin replikasının da bulunduğu müzenin giriş ücreti 16 dolardır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir