Davraz Kayak Merkezi, Isparta

Türkiye’deki kayak merkezlerinden biri de Isparta il sınırları içerisindeki Davraz Kayak Merkezi‘dir. 2635 metre yüksekliğindeki Davraz Dağı’nda yer alan Davraz Kayak Merkezi, Türkiye’de kış turizmi için tercih edilen yerlerdendir.

Davraz Dağı’nın ortalama 1650 metre yüksekliğindeki bölgeleri, kış sporları için uygundur. Bilimsel ve coğrafi kaynaklarda bu dağın ismi ”Davras” olarak geçmektedir. Fakat halkın bu bölgeyi ”Davraz” olarak kullanmasıyla beraber kayak merkezinin resmi adının ”Davraz Kayak Merkezi” olmasına karar verilmiştir.

Davraz Kayak Merkezi, 17 Şubat 1995 tarihinde Turizm Merkezi olarak kabul edilmiştir. Davraz Dağı’nın kuzey yamacındaki Kulovası Yaylası’nda yer alan kayak merkezinin tek önemli su akarsu kaynağı, Ardıçdibi Deresi’dir. Bölgede hakim olan bitki örtüsünü ise Çam, Ardıç, Sedir ve otsu bitkiler oluşturmaktadır.

Davraz Kayak Merkezi Mekanik Tesisleri

Davraz Kayak Merkezi’nde 2 adet telesiyej, 1 adet teleski ve 2 adet babylift bulunmaktadır. 1211 metre olan telesiyej saatte 1.000 kişi kapasitesine sahiptir. Diğer telesiyej ise 936 metre uzunluğuna sahip olan telesiyej ise saatte 800 kişiyi taşıyabilmektedir. Teleski, 800 kişi kapasitesine ve 624 metre uzunluğa sahiptir. Babyliftler ise 300’er metre uzunluğundadır.

Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi Pistleri

Kayak merkezindeki mekanik tesislerin ulaştığı 1650-2150 metre aralığındaki yükseklerde bulunan kayak pistleri, hem yeni başlayan kayakçılar için hem de profesyonel kayakçılar için uygundur. Ayrıca bölge kayak dışında kuzey disiplini, alp disiplini, tur kayağı ve snowboard yapmak için de uygundur.

Davraz Kayak Merkezi’nde toplam uzunluğu 23.500 metre olan 12 adet pist bulunmaktadır. Bu pistlerin uzunlukları, zorlu seviyeleri, eğimleri ve kapasiteleri şu şekildedir:

Mavi renkli pistler yeni başlayan kayakçılar için uygundur.

– Mavi pist adedi : 2 adet
– Toplam Uzunluğu : 4.000-4.500 m
– Eğimleri : % 12-15
– Kapasitesi : 750 kayakçı.

Kırmızı renkli pistler orta düzeyli kayakçılar için uygundur.

– Kırmızı pist adedi : 8 adet
– Toplam Uzunluğu : 15.000 m
– Eğimleri : % 15-25
– Kapasitesi : 1.200 kayakçı.

Siyah renkli pistler ise usta kayakçılar için uygundur.

– Siyah pist adedi : 2 adet
– Toplam Uzunluğu : 4.000 m
– Eğimleri : % 25 üzeri
– Kapasitesi : 300 kayakçı.

Isparta Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Davraz Kayak Merkezi; Isparta şehir merkezine 26 kilometre, Isparta Havalanı’na 50 kilometre ve Eğirdir şehir merkezine 23 kilometre uzaklıktadır. Isparta veya Eğirdir’den araç kiralayarak yada taksi ile kayak merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Davraz Kayak Merkezi’nde bulunan oteller, gruplar için servis temini yapmaktadır.

Kar sezonunda her gün Isparta”dan sabah 07:30 “da Büyük Isparta Oteli” nin önünden ve 10:30 da Gençlik Spor İl Müdürlüğü” nün önünden Davraz Kayak Merkezi” ne gidiş ve akşam 15:30 ve 18:00 de dönüş için otobüs bulunmaktadır. Bu otobüs seferlerinin saatleri, sezonlara göre değiştirilebilir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir