İstanbul Çilingoz Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

İstanbul’daki tabiat parklarından biri olan Çilingoz, Çatalca’da yer almaktadır. İstanbul’da kamp yapacak yerlerden biri olan ve 2011 yılında tabiat parkı ilan edilen Çilingoz Tabiat Parkı, 17.75 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

80 metre genişliğinde, ince kumlu bir plaja sahip olan Çilingoz Tabiat Parkı’nın hemen yanından Çilingoz Deresi geçmektedir. Bu kısımda oluşan gölet alanının etrafında sazlıklar bulunmaktadır. Çilingoz’a gidildiği zaman deniz, orman, göl ve sazlık manzarasını bir arada görmek mümkündür.

2005 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edilen bölgede zengin bitki ve hayvan çeşitliliği bulunmaktadır. Koruma Sahası olduğu için sürekli av yasağı uygulanmaktadır. Kayın, kızılağaç, gürgen ve saçlı meşe gibi ağaç türleri, bölgedeki ormanların çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bıldırcın, karabatak, ulluk, atmaca, ağaçkakan, leylek ve saksağan gibi kuş türlerinin yanı sıra geyik, karaca, tilki sansar, kurt, çakal, sincap gibi türler de alanda koruma altında bulunan canlılardandır.

Istanbul Cilingoz Tabiat Parki 1

Çilingoz Tabiat Parkında Neler Yapılır? Aktiviteler

Bölge genellikle yaz aylarında İstanbul’da yüzmek için tercih edilen alanlar arasındadır. Bölgenin kuzeyinde yer alan gölde balık tutmak mümkündür. Amatör olta balıkçıları, burada alabalık, sazan, tatlı su kefali ve yılan balığı gibi balıkları avlamaktadır.

Çilingoz’da yer alan ormanda trekking için yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Bölgedeki ihtiyaçları karşılamak için ise kır lokantası ve büfe hizmet vermektedir.

Istanbul Cilingoz Tabiat Parki 2

Çilingoz Tabiat Parkı Konaklama / Camping

Çatalca Çilingoz, kamp yapmaya uygun bir yerdir. Yaz döneminde hem denizin hem de ormanın tadını çıkartabileceğiniz bu bölgede büfe ve lokanta hizmeti de olduğu kamp sırasındaki ihtiyaçlarınızı da kolayca giderebilirsiniz. 2020 yılı için belirlenen kamp ve konaklama ücretleri, şu şekildedir:

4 Kişiye Kadar Araç Konaklama: 40 TL
4 Kişiye Kadar Çadırda Konaklama: 40 TL
İlave Kişi (4 Kişiye Kadar): 40 TL

Istanbul Cilingoz Tabiat Parki Kamp

Çilingoz Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Çilingoz Tabiat Parkı’na giriş ücreti olarak belirlediği fiyatlar, 2020 yılı için şu şekildedir:

Çilingoz Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2020

Şahıs: 17 TL
Bisiklet: 17 TL
Motosiklet ve ATV +Ortak Kullanım: 25 TL
Otomobil +Ortak Kullanım: 33 TL
Minibüs +Ortak Kullanım: 81 TL
Midibüs +Ortak Kullanım: 137 TL
Otobüs +Ortak Kullanım: 225 TL
Ortak Kullanım: 9 TL

*Günübirlik fiyat tarifyesi, akşam saat 21:00’a kadar geçerlidir.

Istanbul Cilingoz Tabiat Parki 3

Çilingoz Tabiat Parkına Nasıl Gidilir? Nerede

Çilingoz Tabiat Parkı, İstanbul’a 120 kilometre ve Çatalca ilçesine 60 kilometre uzaklıktadır. Çatalca-Saray yolu üzerinde Binkılıç Beldesi çıkışından sağa dönülerek karşınıza çıkan orman yolundan ya da Tem Otoyolu Çatalca gişelerinden Çatalca’ya, oradan Binkılıç’a ve oradan Çilingoza özel araçla seyahat edebilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşım için Yenibosna’dan Binkılıç Beldesi’ne otobüs ile gidip daha sonrasında taksi ile alana ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

57 yorum