İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer alan noktalardan bir tanesidir. Beşiktaş semtinde yer alan İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye’nin denizcilik alanındaki en önemli müzesi konumundadır.

İstanbul Deniz Müzesi içerisinde yaklaşık 20.000 adet eser sergilenmektedir. Koleksiyonun bu derece çeşitli olması, müzeyi denizcilik alanında dünyanın sayılı müzelerinden biri haline getirmiştir. Türkiye’de kurulan ilk askeri müze olma özelliğine de sahip olan İstanbul Deniz Müzesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlıdır. Her gün binlerce insanın geçtiği işlek bir noktada bulunan müze, bu konumuna rağmen çok fazla bilinmemektedir.

İstanbul Deniz Müzesi Tarihi

1897 yılında döneminde Bahriye Nazırı olan Hasan Hüsnü Paşa’nın emirlerinden Albay Miralay Hikmet Bey ve Yüzbaşı Süleyman Nutku’nun çabaları sonucunda Osmanlı Devleti’nin Kasımpaşa’daki tersanesinde küçük bir binada ”Müze ve Kütüphane” ismi ile Türk Deniz Müzesi kurulmuştur.

İlk olarak düzenlemesi yapılmadan müze deposu olarak sergiye açılan bina, 1914 senesinde Bahriye Nazırı görevinde bulunan Cemal Paşa tarafından Deniz Yüzbaşı Ressam Ali Sami Boyar’ın müdürlüğe getirilmesiyle beraber canlanmıştır. Ali Sami Boyar, ”gemi model atölyesi” ve ”mulaj-maket atölyesi”ni kurarak, müzenin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

2.Dünya Savaşı’nın başlamasıyla beraber müzede bulunan eserler koruma amacıyla Anadolu’ya götürülmüştür. Savaş sona erdiğinde ise eserler 1946 senesinde tekrar İstanbul’a taşınmıştır. Müze, Dolmabahçe Camii Külliyesi’ne nakledilmiştir. Müzenin yeni müdürü Haluk Şehsyvaroğlu tarafından başlatılan çalışmalarından ardından yaklaşık 2 sene sonra, 27 Eylül 1948 tarihinde tekrar ziyarete açılmıştır. 1961 yılında müze Beşiktaş İskele Meydanı’nda Türk Amirali Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa’nın anıtı ve türbesi yanında, bugünkü bulunduğu yere taşınmıştır. Bir dönem restorasyon geçiren müze, 4 Ekim 2013 tarihinde tekrar ziyarete açılmıştır.

İstanbul Deniz Müzesi Eserleri

İstanbul Deniz Müzesi’nin ana sergi binası, 1500 m² genişliğindeki 3 kattan oluşmaktadır. 4 büyük salon ve 17 odadan oluşan sergileme salonlarına rüzgar yönlerinin adları verilmiştir. 20 binden fazla eserin sergilendiği müzede, saltanat kayıkları, bahriyeli kıyafetleri, el yazmaları, gemi modelleri, sancaklar, haritalar ve portolanlar, tablolar, tuğralar ve armalar, kadırgalar, seyir aletleri, gemi baş figürleri ile silahlar bulunmaktadır. Sergilenen eserlerin yanı sıra çocuklar için eğitici oyun alanları, sinevizyon odası, hediyelik eşya satışı gibi kısımlar da ziyaretçilere hizmet vermektedir.

BeC59FiktaC59FDenizMC3BCzesi

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Deniz Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen yetişkinleri 12 TL ücret ödemesi gerekmektedir. Müzeyi ziyaret edecek olan öğrenciler ise ücretsiz olarak giriş yapabilmektedir.

İstanbul Deniz Müzesi Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

Deniz Müzesi, pazartesi günleri haricinde haftanın 6 günü ziyaretçilere açıktır. Fakat yılbaşında ve dini bayramların ilk gününde ziyarete kapalıdır.

Kış saati uygulamasının yapıldığı dönemlerde saat 09:00 ile 17:00 arasında ziyaret edilebilen Deniz Müzesi, yaz saati uygulamasının yapıldığı dönemlerde ise hafta sonlarına özel olarak 10:00 ve 18:00 arasında ziyaret edilebilmektedir.

İstanbul Deniz Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Deniz Müzesi, Beşiktaş sahilinde bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi ve Shangri-La Otel ile yan yana bir konumda bulunmaktadır. Anadolu yakasından İstanbul Deniz Müzesi’ne gitmek için Kadıköy veya Üsküdar’dan deniz yolu ile Beşiktaş’a ulaşıp, yaklaşık 100 metre uzaklıktaki binaya ulaşabilirsiniz. Metrobüs kullanarak Deniz Müzesi’ne gitmek için Zincirlikuyu Durağı’nda inerek Beşiktaş’a giden otobüs veya minibüsleri kullanabilirsiniz. Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı‘nı kullanacak olanlar, Kabataş’a kadar geldikten sonra yaklaşık 2 kilometrelik mesafeyi yürüyebilir veya toplu taşıma araçlarını kullanabilir. Özel araç ile müzeye gitmek isteyenler, Boğaziçi veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden Beşiktaş çıkışına saptıktan sonra sahil yoluna kadar giderek müzeye ulaşabilir.

İstanbul Deniz Müzesi Adresi: Sinanpaşa Mahallesi, 34353 Beşiktaş/İstanbul
İstanbul Deniz Müzesi Telefon Numarası: (0212) 327 43 45

İstanbul’da gezilecek yerler hakkında tüm yazılarımıza ulaşmak için İstanbul Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum