İstanbul Hızır Bey Türbesi

Hızır Bey Türbesi, İstanbul’da Pertevniyal Valide Sultan ile Vefa arasında kalan küçük bir yapıdır. Pek kimsenin bilmediği bu yer hakkında internet sitelerinde de pek fazla bilgi bulunmamaktadır.

Hızır Bey Kimdir?

Öncelikle Hızır Bey hakkında türbenin girişinde bulunan bilgi yazısıyla başlayayım. 1407 yılında Sivrihisar’da (Eskişehir) doğduğu düşünülen Hızır Bey, Nasrettin Hoca’nın torunudur. Hızır Bey, Fatih Sultan Mehmet döneminin en büyük bilginlerinden birisi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda halk düşünürü ve şair olan Hızır Bey hakkındaki en önemli bilgi ise, İstanbul’un ilk belediye başkanı olmasıdır.

İstanbul’un fethinden sonra ilk İstanbul kadısı olan ve ”İstanbul Efendisi” adıyla anılan Hızır Bey, 1453-1458 yılları arasında İstanbul’un ilk belediye reisi olarak görev yapmıştır.

İstanbul Hızır Bey Türbesi

İstanbul Atatürk Bulvarı yolu kenarında, İMÇ bloklarının içinde kalan Hızır Bey Türbesi’nde, 1970’li yılların başında restorasyon çalışması yapılmıştır. Türbenin bulunduğu duvarların içerisinde; Divan Şairi Necati Bey ve Katip Çelebi’nin kabrinin bulunduğu kaydedilmiştir.

Hızır Bey’in babası olan Sivrihisar Kadısı Celaleddin Efendi’nin Nasrettin Hoca’nın soyundan geldiği rivayet edilmektedir. Bu bilgi, 1972 yılında Hızır Bey için yapılan ilk anma töreninde kabrine konulan kitabeye de yazılmıştır. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın Saraçhane’de bulunan binasının önüne Hızır Bey büstü inşa edilmiştir.

Hızır Bey’in mezarını bulan kişi olan Rakım Ziyaoğlu, 1971 yılında arşiv ve eski taşlar uzmanı olan Asım Sönmez ile kabir ve civarında araştırmalarda bulunmuştur. Bu araştırmalarda mezar taşlarının oldukça tahrip olduğu ve taşlarda bulunan yazıların okumadığı belirlenmiştir.

Dönemin İstanbul Belediye Başkanı olan Dr. Fahri Atabey, İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nda bulunan kabrin onarılmasında büyük rol oynamıştır. Kabrin duvarında bulunan kitabe, bu restorasyon çalışmaları sırasında konulmuştur.

Hızır Bey Türbesi İstanbul

İstanbul Hızır Bey Kabri Türbesi’ne Nasıl Gidilir? Nerede? Ulaşım

Hızır Bey Türbesi, İstanbul’da Pertevniyal Valide Sultan ile Vefa arasında Atatürk Bulvarı’nın hemen yanında bulunmaktadır. İMÇ, (İstanbul Manifaturacılar Çarşısı) 3.blok ve 4.blokların tam arasında bulunmaktadır.

Türbeye en yakın İETT otobüs durağı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Durağı’dır. Bu durağa gidebilmek için Eminönü’nden 97A, 35; Taksim’den 97T, 71T, 89C; Beşiktaş’tan 28T, Mecidiyeköy’den 69A gibi otobüs hatları geçmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir