Hıdırbey Musa Ağacı, Hatay

Hatay’ın Samandağ ilçesine 6 kilometre uzaklıktaki Hıdırbey Köyü’nde bulunan Musa Ağacı, Hz. Musa efsanesinden dolayı çok sayıda ziyaretçinin uğradığı bir noktadır.

Hıdırbey Köyü’ndeki bir dere kenarında bulunan ve Musa Ağacı olarak bilinen ağacın türü, çınardır. Bu dev çınar ağacı, bilim adamlarına göre 1.000-1.200 yıllık bir tarihe sahiptir. Geçirdiği yüzyıllara rağmen hala dimdik ayakta duran koca çınar, baharda yeşil yaprakları, kışın ise heybetli dallarıyla ziyaretçileri etkilemektedir.

20 metrelik bir çevresi bulunan Musa Ağacı, 16.70 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Önceden ağacın içerisindeki büyük boşlukta Hıdırbey Köyü’nde yaşayanlar tarafın açılmış bir berber dükkanı bulunmaktaydı. Günümüzde ise bu boşluğun sadece küçük bir bölümü görülebilmektedir. Bunun nedeni ise DSİ tarafından gerçekleştirilen dere ıslahı çalışmalarında çınarın köklerinin önemli bir kısmının dolgu toprağı altında kalmasıdır.

Musa Ağacı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bulunan Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınmıştır ve ülkemizdeki Anıt Ağaçları’ndan bir tanesidir. Ağacın dallarının altında bulunan çay bahçesinde çay molası verebilirsiniz.

Musa Ağacı Efsanesi Nasıldır ?

Çınar ağacının Musa Ağacı olarak anılmasının halk arasında bir efsanesi vardır. Musa Ağacı efsanesi göre Hz. Hızır ile Hz. Musa’nın Samandağ’ın buluşmasından sonra Hz. Musa, kendi adını taşıyan Musa Dağı’na çıkmak üzere yola çıkar. Hıdırbey Köyü’ne geldiği zaman çok susar. Bastonunu, bugünkü ağacın bulunduğu yere saplamış ve hemen yan tarafta bulunan dereye su içmeye gider. Su içip döndüğü zaman ise yere diktiği bastonundan çıkan bir filizin yeşerdiğini görür. Bu efsane nedeniyle ağaç, halk arasında Musa Ağacı olarak anılmaktadır.

Hatay Musa Ağacı

Musa Ağacı’na Nasıl Gidilir ? Musa Ağacı Nerede ? Ulaşım

Musa Ağacı, Hatay’ın Samandağ ilçesine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Hıdırbey Köyü’nde yer almaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir